Az anális fisztula egy csőszerű járat a végbélcsatornában lévő nyílás és a bélben lévő nyílás között. A csatorna a bőr alatt fut, általában a záróizmok területén is. A végbélsipoly krónikus gyulladásos betegség.
Anális fisztula tünetei
Az anális sipoly súlyosságától függően különböző tünetekkel járhat. Mivel a sipoly kivezető nyílása időközben újra begyógyul, sok tünet krónikusan jelentkezik.
- Gennyes folyadék ürülése, néha széklettel együtt.
- Fájdalom ülés és székelés közben
- rossz közérzet és akár láz
- Súlyos esetekben székletinkontinencia.
Anális fisztula okai
Az anális fisztulák gyakran anális ekcéma következtében alakulnak ki. Kialakulhatnak azonban e megelőző állapot nélkül is. Vannak bizonyos kockázati tényezők, amelyek kedveznek az anális sipoly kialakulásának:
- Krónikus gyomor-bélrendszeri betegségek, mint például a Crohn-betegség.
- Rosszul gyógyuló sebekkel vagy immunhiánnyal járó betegségek, mint például a cukorbetegség és a HIV.
Életmódbeli szokások, mint például a hosszan tartó ülés és a dohányzás.
A nem ekcémából kialakult anális sipolyok általában kevesebb kellemetlenséget okoznak.
Anális sipoly kezelése
A sipoly gyógyítása orvosi beavatkozás nélkül nem valószínű. Antibiotikumokkal csökkenthető a gyulladás aktivitása. Az immunmodulánsok, amelyeket a krónikus bélbetegségek kezelésére használnak, csökkenthetik a sipoly aktivitását és javíthatják az életminőséget.
Hogyan történik az anális sipoly műtét?
A fisztulák főként a záróizmok mögötti bőrben futnak. Ezért anális sipolyműtét esetén alaposan meg kell fontolni, hogy milyen műtéti formát végeznek. El kell kerülni a záróizomgyengeséget és ezáltal a székletinkontinenciát. A klasszikus eljárások, mint például a fisztulahasítás és a fistulektómia, károsíthatják a záróizmot. Időközben azonban a minimálisan invazív terápiák is hatékonynak bizonyultak a záróizom védelmében. Ezek közé tartozik a lézerterápia és a szöveti töltőanyagok befecskendezése a fisztulába.
Fennáll a kockázata annak, hogy a sipoly kiújul?
Az anális sipoly 50%-os eséllyel fog kiújulni. A sipoly kiújulása a műtéti módszertől és a sipoly kiterjedésétől függ. A legkisebb a valószínűsége a sipoly felhasadásának.
Milyen otthoni jogorvoslatok segítenek az anális fisztulán?
Az otthoni jogorvoslatok nem tudják gyógyítani az anális sipolyokat. A műtét utáni gyógyulás támogatására azonban nagyon jók. A [boszorkánymogyorós]() és kamillás ülőfürdők segítenek csökkenteni a gyulladást és elősegítik a gyógyulást.
Hogyan diagnosztizálják az anális fisztulát?
Az orvosok általában fizikális vizsgálattal diagnosztizálják az anális fisztulákat. Használhatnak ultrahangot, CT-vizsgálatot, MRI-vizsgálatot vagy anoszkópiát is.
Megelőzhető-e az anális sipoly?
A végbélsipoly kialakulásának megelőzésére nincsenek konkrét módszerek, de az egészséges életmód, beleértve a rostban gazdag étrendet és a rendszeres testmozgást, csökkentheti a végbéltályog kialakulásának kockázatát, amely gyakran vezet sipoly kialakulásához.
Gyógyulhat-e magától az anális sipoly?
Az anális sipolyok általában nem gyógyulnak meg maguktól, és gyógyulásukhoz orvosi kezelésre, gyakran műtétre van szükség. Ha nem kezelik, az anális sipolyok ismétlődő anális tályogokhoz és egyéb szövődményekhez vezethetnek.
Visszatérhet-e az anális sipoly?
Igen, van rá esély, hogy az anális sipolyok a kezelés után visszatérhetnek. Egyes tanulmányok szerint a műtét után a sipolyok akár 20%-a is visszatérhet.
Az anális fisztula fertőző?
Nem, az anális fisztulák nem fertőzőek. Általában a végbélnyílás területén kialakuló fertőzés vagy gyulladás következtében alakulnak ki, de nem terjednek emberről emberre.
Az anális fisztulák okozhatnak fájdalmat?
Igen, az anális sipolyok fájdalmat vagy kellemetlenséget okozhatnak, különösen ülés vagy székelés közben. Egyesek állandó, tompa fájdalomról is beszámolnak, amelyet a mozgás vagy a nyomás súlyosbíthat.
Vérezhetnek az anális sipolyok?
Igen, az anális sipolyok enyhe vérzést okozhatnak, különösen székelés után. Ha azonban a vérzés súlyosabb vagy tartósabb, orvoshoz kell fordulni.
A stressz ronthat az anális fisztulán?
Nincs közvetlen kapcsolat a stressz és az anális fisztula között, de a stressz gyengítheti az immunrendszert és rosszabb általános egészségi állapothoz vezethet, ami viszont növelheti a fertőzés kockázatát.