A farkcsonti sipoly, orvosi nevén pilonidális sinus, a fenék alsó részén lévő bőrbetegség. A hasadékban csatornák képződnek, amelyeken keresztül a váladék a gyulladásos fókuszból a bőr felszínére folyik.
Coccygealis fistula tünetei
Az akut fisztula gyakran egyértelmű tünetekkel jelentkezik.
- Fájdalom és duzzanat, főleg a fenék hasadékában.
- erős viszketés az érintett területen
- fájdalom terheléskor, például ülés és fekvés közben
- Vér, genny vagy sebváladék ürülése.
A farokcsontban lévő krónikus sipoly esetén a fájdalom gyakran kisebb. Másrészt viszont a váladékozás gyakran fokozott ebben az esetben.
Coccygealis fistula okai
A fisztula oka a bőr alatt lévő letört szőrszálak. A szőrszálak tüskéi a bőrbe hatolnak, különösen ülés és mozgás közben. Ez irritálja a bőrt, és az gyulladással reagál az idegen testekre. Ezt a területet hegszövet zárja körül, és így ciszta alakul ki. Ha a ciszta begyullad, a szövetben csatornák alakulhatnak ki sipoly formájában. A sipoly csatornáiból gennyes sebfolyadék szivárog.
Coccygealis fistula kezelése
A heveny fisztula kezelésére műtétre van szükség. A tünetmentes, tüneteket nem okozó farokcsonti sipolyokat nem kell megelőzően kezelni.
Milyen módszereket alkalmaznak a farkcsonti sipoly műtétjére?
A farokcsonti sipoly műtétjére különböző módszereket alkalmaznak. A klasszikus radikális műtétek közé tartozik a coccygealis fisztula kikaparása nyílt sebzárással. Ennek az eljárásnak egy változata az oldalsó sebzárás elmozdulási lebenyekkel. Ezáltal a seb eltávolodik a kritikus glutealis hasadéktól. A nyílt bőrfelületen a seb gyorsabban és szövődménymentesen gyógyulhat, mint a szűk glutealis hasadékban. Az új, minimálisan intenzív sebészeti eljárások előnye gyakran a rövidebb gyógyulási idő. Alkalmazottak:
- FiLaC lézeres eljárás: a sipoly csatornáit a lézer energiája pusztítja el.
- Pitpicking-műtét: a sipolyjáratokat, az ún. piteket mikrosebészeti úton távolítják el.
Milyen házi szerek segítenek a coccygealis fistula esetén?
A műtét utáni farokfistula ápolása során az otthoni gyógymódok sebgyógyító és fertőzésgátló hatással bírhatnak. A gyógyszertárban kapható manukaméz különösen említésre méltó, mivel a sebgyógyulás korai szakaszában nagyon sikeresen ellensúlyozza a sebfertőzést. A manukamézet helyileg borogatásként vagy kenőcsként lehet alkalmazni. A későbbi szakaszokban az ülőfürdők és a [boszorkánymogyoróval]() és kamillával végzett borogatások elősegíthetik a sebgyógyulást és csökkenthetik a gyulladást.