A bőr vagy a nyálkahártya hirtelen duzzanata angioödémára, más néven Quincke-ödémára utalhat. A lakosság körülbelül 10-20%-a szenved ettől az állapottól élete során. Az angioödéma nem egyszerű betegség, mivel életveszélyes mellékhatások léphetnek fel.
Milyen tünetei vannak az angioödémának?
Az angioödémának két különböző formája létezik, amelyek tünetei némileg eltérnek egymástól. Általában minden betegségben közös, hogy a szövetek bizonyos területeken jelentősen megduzzadnak. Gyakran érintett régiók a következők:
- A kézfejen és a lábfejen
- Arc a szemhéjakkal vagy az ajkakkal
- Nyak a gégével
- Nemi szervek
- Nyálkahártya a szájban, a torokban vagy a légutakban
- Gyomor-bélrendszeri traktus
Míg az arc angioödémája általában kellemetlen, a légutak duzzanata életveszélyes lehet. A duzzanat enyhe fájdalmat okozhat. Az angioödéma gyakori kísérő tünetei a heves viszketést okozó [hólyagok](). Ezek főként epizódokban jelentkeznek, és a test bármely részén több órán keresztül kialakulnak. Ha a belek érintettek, hányinger és hányás léphet fel.
Mi az angioödéma oka?
Az angioödéma egy immunrendszeri rendellenesség. A tünetek oka bizonyos hormonok túlzott felszabadulása. Az angioödémának két különböző formáját különböztetik meg, amelyeket az őket kiváltó hormon szerint különböztetnek meg.
- Hízósejt-mediált vagy hisztaminerg angioödéma: A duzzanatot a szervezetben felszabaduló hisztamin váltja ki. A hisztamin egy kémiai hírvivő anyag, amely allergiás reakciók és más gyulladásos folyamatok során szabadul fel a szervezetben. A hisztamin fájdalmat, viszketést, duzzanatot és bőrpírt okozhat, ami angioödémához vezethet. Ez egy, az élet során szerzett immunrendszeri rendellenesség.
- Bradykinin-mediált angioödéma: Ezeket az állapotokat a bradikinin hormon túltermelődése okozza a szervezetben. A bradikinin egy kémiai hírvivő, amely általában fizikai megterhelés és sérülés során szabadul fel a fájdalom és a gyulladás csökkentése érdekében. A bradikinin angioödémában azonban a szervezet abnormálisan magas bradikininszintet termel, ami fájdalmat, duzzanatot és hányingert okozhat. Ebben az állapotban a bőrön nem alakulnak ki savók. Az angioödéma ezen formája öröklődhet.
Mi az örökletes angioödéma?
Az örökletes angioödéma (HAE) egy ritka veleszületett bradikinin-mediált betegség. Bármely életkorban érinthet gyermekeket és felnőtteket. A duzzanat a gégében jelentkezhet, és légszomjjal és fulladással járhat. Az angioödémának ez a formája általában az élet első tíz évében jelentkezik.
Milyen tényezők váltanak ki angioödémát?
Az angioödémát számos tényező kiválthatja. A fő okok a következők:
- Allergiák (pl. ételekre, rovarcsípésekre, gyógyszerekre).
- Bizonyos anyagokkal szembeni túlérzékenységi reakciók.
- Autoimmun betegségek
- [Csalánkiütés]()
- Öröklődés
Az angioödéma súlyos következményekkel járhat. Ezért ennek az állapotnak az okát azonosítani kell. Ez lehetővé teszi a megfelelő kezelést és a kiújulás megelőzését. Számos esetben az angioödéma kiváltó okát nem lehet megtalálni.
Hogyan kezelik az angioödémát?
Az angioödéma kezeléséhez mindig orvoshoz kell fordulni. A diagnózist vérvizsgálat támasztja alá. A hormonok aktivitása elleni gátlókat használnak a kezeléshez.
Melyik orvoshoz forduljak angioödéma miatt?
Az angioödéma súlyosságától és helyétől függően különböző orvosok között kell választani. Akut légszomj és súlyos nyelési nehézségek esetén azonnal sürgősségi orvoshoz kell fordulni. Nem kritikus angioödéma esetén egy belgyógyász lehet a megfelelő kapcsolat, mivel ő a belgyógyászati betegségek diagnosztizálására és kezelésére szakosodott. A betegség okától függően bőrgyógyász vagy klinikai immunológus további kezelése javasolt.
Milyen gyógyszerek segítenek angioödéma esetén?
Az angioödéma kezelése a kiváltó hormontól, a tünetek súlyosságától és az okától függ. A hisztaminerg angioödéma kezelésére van néhány általános megközelítés:
- Antihisztaminok: ezek a gyógyszerek segíthetnek a duzzanat csökkentésében és a viszketés enyhítésében.
- Kortikoszteroidok: Súlyosabb esetekben az orvos kortikoszteroidokat írhat fel a duzzanat csökkentésére és a gyulladás enyhítésére.
- Adrenalin: Légszomj vagy torokduzzanat esetén az orvos adhat adrenalint injekció formájában a légzés javítása és a duzzanat csökkentése érdekében.
Ezek a gyógyszerek nem hatnak a bradikinin-mediált angioödéma esetén. Főként vérplazmából származó gátlókat adnak. Örökletes angioödéma (HAE) esetén a duzzanat gyakoriságának és súlyosságának csökkentése érdekében hosszú távú kezelés javasolt.
Mennyi ideig tart az angioödéma gyógyulása?
Az angioödéma általában 72 órán belül megszűnik. Ritka esetekben akár 7 napig is eltarthat, amíg a tünetek teljesen megszűnnek. Kivételt képez ez alól a krónikus angioödéma, amely több hónapig is eltarthat. A gyógyulás után a bőr nem változik a betegség előtti állapotához képest.
Milyen otthoni jogorvoslatok segíthetnek az angioödéma esetén?
Az otthoni gyógymódok nem elég hatékonyak az angioödéma kezelésére, de támogathatják a kezelést. A hisztamin és a bradikinin hormonok hatására az erek kitágulnak és átjárhatóbbá válnak. Angioödéma esetén a hűtés ellensúlyozza ezt a hatást, és újra összehúzhatja az ereket. A túrókompresszek különösen hatásosnak bizonyultak hűsítő és folyadékelvezető házi gyógymódként. A [varázsmogyoró]() összehúzó és hűsítő hatású, ugyanakkor enyhíti a viszketést. Az angioödémás csalánkiütés esetén a boszorkánymogyoró a gyulladás gátlásában is segít. A varázsmogyoró hatóanyagát vizes borogatásként vagy krémként lehet használni. A bőr megnyugtatására a házi szerek közül a zsálya, az árnika vagy az aloe vera támogathatja az orvosi kezelést.
Hogyan diagnosztizálják az angioödémát?
Az angioödéma diagnózisa a beteg klinikai tünetei és kórtörténete alapján történik. Bizonyos esetekben vérvizsgálat vagy bőrvizsgálat is elvégezhető.
Milyen gyorsan jelentkezik az angioödéma?
Az angioödéma hirtelen és gyorsan jelentkezhet, különösen, ha allergiás reakció váltja ki. Egyes esetekben azonban lassabban is kialakulhat.
A stressz kiválthatja az angioödémát?
Nincs közvetlen bizonyíték arra, hogy a stressz angioödémát okozna, de a stressz hatással lehet az immunrendszerre, és esetleg az allergiás reakciókra vagy más egészségügyi problémákra való fokozott fogékonysághoz vezethet.