A bárányhimlő (varicella) tipikus gyermekbetegség, amely általában két és tíz éves kor között jelentkezik. A vírusfertőzés serdülőket és felnőtteket is érinthet. Fő tünete a bőrkiütés.
Mi a bárányhimlő oka?
A bárányhimlőt a varicella zoster vírus fertőzése okozza. A herpeszvírusok csoportjába tartozik. A betegség előfordulása világszerte ismert.
Hogyan zajlik a bárányhimlő fertőzés?
A bárányhimlő emberek között úgynevezett cseppfertőzéssel terjed. A vírusok a levegőben terjednek, amikor az emberek egymást belélegzik vagy köhögik, illetve amikor szoros fizikai kapcsolatba kerülnek beteg emberekkel. A bárányhimlő rendkívül fertőző.
Mennyi a bárányhimlő lappangási ideje?
A bárányhimlő lappangási ideje a fertőzéstől a betegség kitöréséig átlagosan két hét. Egyedi esetekben az időtartam nyolc naptól négy hétig terjed. A bárányhimlő már egy-két nappal a gennyes pattanások kitörése előtt fertőzőképes.
Miért vezet a bárányhimlő fertőzés gyakran övsömörhöz?
A betegség lecsengése után a vírusok egy életen át szunnyadnak az emberek szervezetében. Ha a szervezet védekezőképessége meggyengül, ezek a vírusok ismét aktívvá válhatnak. Évek múlva a bárányhimlő vírusok övsömört okozhatnak. Ezt gyakran az immunrendszer menopauza, stressz vagy pszichés megterhelés miatti gyengesége okozza. A bárányhimlővel fertőzöttek körülbelül 20%-a övsömört is kap.
Mik a bárányhimlő tünetei?
A bárányhimlő tünetei a gyermekek és a felnőttek között leginkább a betegség súlyosságában különböznek.
Milyen tünetei vannak a bárányhimlőnek a gyermekeknél?
A bárányhimlő korai szakaszában a tünetek közé tartozik általában az általános rossz közérzet. Egyéb tünetek: A tünetek a következők:
- fejfájás és fájó végtagok
- tompa és sírós alkat
- a testhőmérséklet emelkedése 38-39 °C-ra
- apró vöröses pattanások az arcon
- A nyárfákból rövid időn belül viszkető hólyagok képződnek.
- A nyirokcsomók megduzzadása
A viszkető [kiütés\]\(/bőrkiütés/) különösen a gyermekeknél jelent problémát. Egyébként a betegség a fiatal betegeknél teljesen szövődmények nélkül gyógyul. A bárányhimlő tünetei felnőtteknél hasonlóak a gyermekekéhez. A betegség lefolyása azonban általában hosszabb és súlyosabb.
- Legfeljebb 40 °C-os láz
- A hólyagok megnövekedett száma
- Akár 4 hétig is elhúzódó bárányhimlő gyógyulása
- A mellékhatások fokozott kockázata
Milyen mellékhatásai lehetnek a bárányhimlőnek?
A változatos és kockázatos mellékhatások miatt a bárányhimlő fertőzések különösen a figyelem középpontjában állnak. Különösen gyakran fordulnak elő további fertőzések és a különböző idegterületeket érintő gyulladások.
- Bakteriális fertőzés a hólyagok gyulladása miatt, mint a leggyakoribb szövődmény.
- Vírusos tüdőgyulladás, mint gyakori és súlyos szövődmény.
- A nyak fájdalmas merevsége (meningeális szindróma)
- A mozgáskoordináció zavarai egyensúlyzavarok formájában.
- Ritka esetekben: Agyhártyagyulladás, agyvelőgyulladás, gerincvelő- és májműködési zavarok.
- Terhességben esetleg a magzat fejlődési rendellenességei.
Hogyan néz ki a bárányhimlő?
A jellegzetes bárányhimlő kis gennyes pattanásokból alakul ki. Ezekből alakulnak ki a lencse nagyságú hólyagok. Ezek egyértelműen megkülönböztethetők a szúnyogcsípésektől vagy a pattanásoktól, mivel a bárányhimlő tiszta folyadékkal van kitöltve. További jellemző a hólyagok körüli vörös előcsarnok. A himlő az arcon kezdődik, és onnan terjed az egész testre. A betegség előrehaladtával a folyadék zavarossá válik. A hólyagok 3-5 nap múlva kiszáradnak, és a himlő valamennyi stádiuma egyszerre jelentkezhet.
Hogyan diagnosztizálják a bárányhimlőt?
A bárányhimlő diagnózisa nagyon egyszerű és egyértelmű a folyadékkal teli hólyagok alapján. A laboratóriumi leletek is megerősíthetik ezt. A laboratóriumi vizsgálat különösen a kevés hólyaggal járó, tünetmentes betegség esetén hasznos.
Kell-e orvoshoz fordulnom, ha bárányhimlős vagyok?
Különösen akkor szükséges az orvoshoz fordulni, ha néhány hólyag miatt bizonytalan a diagnózis. Orvosi kezelést kell kérni akkor is, ha a [viszketés\]\(/viszketés/) súlyos. A bárányhimlő elkapásának magas kockázata miatt a terhes nők és a 6 hónaposnál fiatalabb csecsemők számára erősen ajánlott az orvos felkeresése. Ugyanez vonatkozik arra az esetre is, ha a gyermekek vagy felnőttek nyakmerevséget kapnak a bárányhimlőtől. Ekkor ugyanis súlyos szövődményről lehet szó.
Melyek a bárányhimlő kockázati csoportjai?
A bárányhimlő rendkívül fertőző. Ezért a közelben tartózkodó összes ember megfertőződhet bárányhimlővel. Kockázati csoportok mindenekelőtt az újszülöttek, a legyengült immunvédekezésű emberek és az immunszuppresszív terápiában részesülők. Ha ezek az embercsoportok megfertőződnek, mindig orvoshoz kell fordulni.
Mire kell figyelni a terhesség alatti bárányhimlővel kapcsolatban?
A bárányhimlő fertőzés terhes nőknél az első két trimeszterben a magzat fejlődési rendellenességéhez vezethet. Ezért betegség esetén mindig orvoshoz kell fordulni. Ha egy terhes nő röviddel a szülés előtt bárányhimlőt kap, az újszülött is megfertőződhet. Ez számos kockázattal jár a baba egészségére nézve.
Milyen kockázatokkal jár a bárányhimlő a csecsemőknél?
A 6 hónaposnál fiatalabb csecsemők bárányhimlőfertőzése súlyos lefolyású lehet. A csecsemőnél nincs védelem a fertőzés ellen. Mellékhatásként egyes esetekben az erek gyulladása lép fel, ami a vérsejtek szivárgásához vezet. Ez a szövődmény a csecsemőknél végzetes lehet.
Mi a bárányhimlő kezelése?
A bárányhimlőt herpeszvírusok okozzák. E vírustípus ellen még nem találtak célzott terápiát. Antibiotikumok alkalmazása nem javallott. Ennek ellenére a betegség tüneteinek, például az erős [viszketésnek]() az enyhítésére számos lehetőség van.
Mi segít a viszketés ellen bárányhimlőben?
A viszketés a bárányhimlőben nagyon erős. Ha a beteg megvakarja a hólyagokat, [hegek\]\(/scar/) alakulhatnak ki ezeken a területeken. Ugyanakkor a hólyagokból kijövő folyadék erősen fertőző. A viszketés vagy a hegesedés ellen különböző intézkedések tehetők:
- A cink-, tannin-, mentol- vagy polidokanol hatóanyagú gélek, krémek vagy porok használata jó megoldás. A tanninok segítenek a viszketés ellen, és a cinkkel együtt a gyógyulást szolgálják. A hűsítő mentol támogatja a hatást.
- Ha a viszketés erős, antihisztaminokat is felírhat a kezelőorvos.
- A rövidre vágott és simára reszelt körmök karcoláskor kevés nyomot hagynak, és a hólyagok zárva maradnak. Ez megakadályozza a hegesedést.
Milyen házi szerek támogatják a bárányhimlő kezelését?
Számos olyan házi gyógymód létezik, amely nagy mennyiségű tanninokat tartalmaz. Ezek közé tartozik a zöld és fekete tea, a varázsmogyoró és a kamilla. Megfelelően elkészítve ezek a házi szerek nagyon jók a bárányhimlő okozta viszketés ellen. Vásárlásuk vagy elkészítésük során néhány szempontot figyelembe kell venni.
- A fekete vagy zöld teát legalább tíz percig kell áztatni, hogy magas tannin tartalmú legyen.
- Csak kéregkivonatból készült boszorkánymogyorót szabad használni. Ez tartalmazza a legmagasabb arányban a tanninokat. Ezzel szemben a boszorkánymogyoróvízben nincsenek tanninok, hanem illóolajok.
- A kamillatea esetében a teafilter kinyomkodása hasznos, hogy a tea keserűanyagokkal gazdagodjon.
A varázsmogyoró nemcsak a viszketést csökkenti, hanem gyulladáscsökkentő, összehúzó és vírusellenes hatású is. A boszorkánymogyorós borogatások különösen alkalmasak. Ezeket a kezelés előtt hűtőben lehűthetjük, ami fokozza a viszketés elleni hatást. Hasonló sikert érhetünk el a viszketés ellen zöld vagy fekete teával. Ezen kívül ajánlott a boszorkánymogyoróból, kamillateából és cinkoxidból készült rázóoldat használata. Ez kiszárítja a hólyagokat, és a bőr gyorsabban gyógyul. Ezáltal megelőzhető a fertőzés.
Mennyi ideig tart a bárányhimlő?
A bárányhimlő gyermekeknél legfeljebb két hétig tart. A fertőzésveszély akkor szűnik meg, amikor az összes hólyag elkéregzett. Ez átlagosan hat nappal a gennyes hólyagok megjelenése után következik be. A felnőtteknek hosszabb ideig tartó betegséggel kell számolniuk.
Mit jelent a bárányhimlő elleni védőoltás?
A sok és súlyos kockázat miatt bevezették a bárányhimlő elleni védőoltást. Ma ezt a Stiko 11 hónapos kortól ajánlja a gyermekeknek.
Milyen vakcinát adnak bárányhimlő ellen?
A bárányhimlő elleni vakcina a betegséget okozó varicella zoster vírusokból áll. A vírusok azonban olyan erősen legyengítettek, hogy nem következhet be rajtuk keresztül fertőzés.
Megfertőződhetek bárányhimlővel a védőoltás ellenére?
Ha az oltást kétszer végzik el, akkor 95 százalékos átfogó védelmet nyújt. A védőoltás ellenére bekövetkező fertőzés ennek megfelelően ritka. Ha valaki mégis megfertőződött, a bárányhimlő lefolyása sokkal könnyebb. A mellékhatások kockázata is lényegesen kisebb, még felnőtteknél is.
Lehetséges-e a bárányhimlő elleni védőoltás felnőttként?
Az oltás felnőttként is pótolható. Ugyanazt a vakcinát más adagolásban adják be. Az oltás azoknak ajánlott, akik gyermeket szeretnének, ha még nincs védettség a bárányhimlő ellen.