A boszorkánymogyoró növény, latinul Hamamelis, egyre népszerűbb nálunk. Nem csoda, hiszen a boszorkánymogyoró cserje télen sárgától a pirosig terjedő virágaival színt visz a kertünkbe. Ugyanakkor a boszorkánymogyoró népszerű és sokoldalúan felhasználható gyógy- és kozmetikai növény.
Boszorkánymogyoró cserje
A boszorkánymogyoró felálló cserje, amelynek tölcsér alakú, laza koronája a kor előrehaladtával egyre szélesebbé válik. A boszorkánymogyoró levelei nyáron a mogyoróéhoz hasonlóak. A szívós növény színes, bizarr virágait nemcsak a kertbarátok, hanem a méhek és más rovarok is élvezik. Mivel a boszorkánymogyoró egyike a kevés nektárszolgáltatónak télen, rovarbarát. A boszorkánymogyoró virága sárga vagy piros, fonalszerű virágporával ragad magával.
Amint a téli hőmérséklet -10°C fölé emelkedik, a legtöbb fajtánál megkezdődik a virágzás. Amikor hűvösebb lesz, a növény hagyja lógni a virágokat. Amint a hőmérséklet ismét emelkedik, a cserje ismét virágzik.
A virágzás után tavasszal megjelennek a levelek. A legfeljebb négy méter magas, enyhén elágazó koronájú boszorkánymogyoró nyáron kellemes árnyékot adó növény. A bűbájos virágzás mellett a boszorkánymogyoró ősszel erős vörös és sárga árnyalatú levelekkel varázsolja el az embert. Ezzel közvetlenül a kertjébe varázsolja az indián nyár hangulatát.
Miért hívják a boszorkánymogyorót boszorkánymogyorónak?
Angolul a boszorkánymogyorót "Witch-Hazel"-nek nevezik. Ez a kifejezés egyrészt a levél alakjára vezethető vissza, amely hasonlít a mogyoróra. A "wiche" szó egy régi angol kifejezés, amely a rugalmasat jelenti. Ma azonban a "witch"-et boszorkánynak fordítják. Ezért a boszorkánymogyorót ma is "witch hazel"-nek nevezik.
Boszorkánymogyoró fajták - Mik ezek?
A varázsmogyorónak csak néhány fajtája fordul elő a természetben. Ezek Észak-Amerika és Kelet-Ázsia mérsékelt övezeteiben őshonosak.
- Szűz boszorkánymogyoró (Hamamelis virginia)
- Tavaszi boszorkánymogyoró (Hamamelis vernalis)
- Kínai boszorkánymogyoró (Hamamelis mollis)
- Japán boszorkánymogyoró (Hamamelis japonica)
- Nagylevelű boszorkánymogyoró (Hamamelis ovalis)
A nagylevelű boszorkánymogyorót csak 2006-ban fedezték fel önálló fajként, és virágzása már decemberben megkezdődik. Ez a fajta sárga, narancssárga és piros színű virágokkal gyönyörködtet. A kínai, a japán és a tavaszi boszorkánymogyoró januártól vagy februártól virágzik.
Ezzel szemben a virginiai boszorkánymogyoró abban különbözik rokonaitól, hogy késő ősszel virágzik. Mivel e faj virágait gyakran eltakarják a levelek, ez a fajta ritkán szolgál díszcserjének a kertben. A Hamamelis virginia magas hatóanyag-tartalma miatt gyógyászati célokra előszeretettel használják.
Hamamelis x intermedia - Mi ez?
A Hamamelis × intermedia a Hamamelis mollis és a Hamamelis japonica fajták hibridje. Ez a két faj nagyon jól keresztezhető egymással. Az így létrejött hibridek különösen a virág színében és illatában különböznek egymástól. A spektrumba illatos boszorkánymogyoró növények is tartoznak. Sok Hamamelis intermedia népszerű fajta, amelyeket gyakran ültetnek a kertben.
- Boszorkánymogyoró 'Jelena': korai virágzású, hosszú, élénkvörös-narancssárga virágokkal, ősszel intenzív vörös levélszíneződéssel.
- Boszorkánymogyoró 'Pallida': illatos, primőr illatú virágok, nagyon korán virágzik, nagy, sárga virágok.
- Boszorkánymogyoró 'Ruby Glow': korai virágzású fajta, sötétvöröstől a barnáig változó színű virágokkal, ősszel narancssárgától a mély narancsvörösig terjedő színűek.
- 'Angelly' boszorkánymogyoró: kis termetű boszorkánymogyoró, enyhén fürtös, sárga virágú.
Melyik hely alkalmas a boszorkánymogyoró számára?
A boszorkánymogyoró télen virágaival lenyűgöző, ezért szoliterként kell ültetni. Három, különböző virágszínben pompázó boszorkánymogyorócserje csoportosítása is vonzó elrendezés. A más cserjékkel és fákkal körülvett boszorkánymogyoró-sövény nem tesz jót a növénynek, és korlátozza a növekedését.
A boszorkánymogyoró hazájában többnyire a mérsékelt égövben nő, ezért Németországban kissé érzékeny. Válasszon a növény számára napos vagy napfényes helyet, ahol elegendő hely áll rendelkezésre. A téli jeges keleti szél különösen káros lehet a növény számára. Ezért a boszorkánymogyorót szélvédett helyre, házfal mellé vagy sövény mögé ültesse.
Ugyanakkor a boszorkánymogyoró a talajjal szemben is meglehetősen magas igényeket támaszt. A talajnak nedvesnek és frissnek kell lennie. Az egyenletesen nedves, kiszáradás és pangó víz nélküli hely az ideális. A jó vízelvezetésű talaj és a magas humusztartalom szintén fontos követelmény.
Milyen magasra nő a boszorkánymogyoró cserje?
A boszorkánymogyoró bokor két és négy méter közötti magasságúra nő. Eredeti formái meglehetősen lassan, évente legfeljebb 20 cm-t nőnek. Az új fajták erőteljesebbek, és megfelelő termőhelyi körülmények között akár 40 cm-t is nőhetnek évente.
Az ültetést követő első három évben a boszorkánymogyorónak először meg kell szoknia új helyét. Ez idő alatt a növény alig növekszik. Ezért a boszorkánymogyoró átültetésének csak akkor van értelme, ha a kiválasztott helyen nem fejlődik jól.
A boszorkánymogyorót kicsiben tarthatom?
Mivel a Hamamelis nem kifejezetten metszéstűrő, nehéz kicsiben tartani. Jobb, ha olyan kis termetű fajtát választunk, mint a Hamamelis intermedia 'Harry' vagy egy törpe boszorkánymogyoró, mint a Hamamelis intermedia 'Angelly'. Mindkét növény magassága jóval két méter alatt marad.
Mit kell figyelembe venni a boszorkánymogyoró vásárlásakor?
Mielőtt boszorkánymogyorót vásárolna, meg kell győződnie a kertjében uralkodó termőhelyi viszonyokról. Egy normál méretű boszorkánymogyoróhoz 16 négyzetmétert kell kalkulálnia. A növényeket barkácsáruházakban, kertészeti központokban és online faiskolákban szerezheti be.
Ajánlott egy jól felszerelt faiskolában tett látogatás. Itt megfelelő tanácsokat is kaphat az adott fajta egyedi igényeiről. Vásárláskor egészséges növényeket keressen. A leveleknek zöldnek és barna foltoktól mentesnek kell lenniük. A felálló növekedésnek jól láthatónak kell lennie. A csupasz gyökerű növények általában olcsóbbak, de ültetéskor érzékenyebbek is.
Hogyan kell ültetni a boszorkánymogyorót?
A boszorkánymogyoró ültetésének legjobb ideje az ősz. A növénynek az első fagyok előtt finom szőrös gyökereket kell kifejlesztenie. A boszorkánymogyorót tavasszal cserépbe is ültetheti. A csupasz gyökerű növényeket körülbelül két órával előtte öntözze meg úgy, hogy a növényt egy vödör vízbe helyezi.
A konténeres növények esetében erre nincs szükség. Az ültetőgödröt a gyökér méretének körülbelül kétszeresére ássa ki. Keverjen a kiásásba sok műtrágyát vagy komposztot. Helyezze a növényt az ültetőgödörbe olyan magasra, hogy a gyökérlabda még látható legyen a felszínen. Töltse fel az ültetőgödröt, és mulcsozza be a boszorkánymogyoró környékét.
Vajon a boszorkánymogyoró megél egy kádban?
Általánosságban elmondható, hogy a boszorkánymogyoró növény dézsában is jól érzi magát. Az olyan keresztezések, mint a Hamamelis intermedia 'Arnold Promise' különösen alkalmasak erre. Keskenyebb és felállóbb, széles korona nélküli növekedése miatt optikailag különösen alkalmas dézsás növénynek.
Általánosságban figyelembe kell venni, hogy a boszorkánymogyoró lassabban nő a konténerekben. Ez gyakran előnyös lehet, mivel a növény így hosszú évekig ugyanabban az edényben maradhat. Ha a boszorkánymogyoró konténerben nő, ügyeljen a talaj nedvességtartalmára. Rendszeresen elegendő trágyázásra is szükség van.
Mikor és hogyan kell metszeni a boszorkánymogyorót?
A boszorkánymogyoró metszését a legjobb a tavaszi virágzás után végezni. Alapvetően elegendő a száraz ágakat eltávolítani a növényről. A növekedési szokások enyhe korrekciója lehetséges. A metszés során a következő szempontokat kell szem előtt tartani.
- A boszorkánymogyoró nem hajt ki jól az öreg fából. Fennáll a veszélye annak, hogy a boszorkánymogyoró csupasz lesz.
- A boszorkánymogyoró vágott sebei rosszul gyógyulnak, és így a kórokozók számára behatolási pontok.
Hogyan szaporíthatom a boszorkánymogyorómat?
A boszorkánymogyoró szaporítása meglehetősen összetett. A magok csírázási gátlással rendelkeznek, és gyakran két-három évre van szükségük az első siker eléréséhez. Alternatív megoldásként a dugványozással történő szaporítás is lehetséges.
Ha a frissen vágott ágakat félárnyékos helyen a földbe helyezzük, és rendszeresen gondozzuk, a szaporítás sikerrel járhat. Mivel a boszorkánymogyoró nagyon lassan nő, itt is sok türelemre lesz szükség. A faiskolákban gyakori, hogy a boszorkánymogyorót oltással szaporítják.
A varázsmogyoró hatása?
Az emberek számára hatóanyagok csak a virginiai boszorkánymogyoróból nyerhetők. A növény levelei és kérge pozitív hatással van szervezetünkre, mivel tanninokat és illóolajat tartalmaznak. Különösen a kéreg tartalmaz sok olyan tannint, amely a borban is jelen van. A boszorkánymogyoró felhasználása nagyon sokrétű.
Milyen hatása van a varázsmogyorónak?
A benne lévő tanninoknak köszönhetően a varázsmogyorónak összehúzó hatása van, amit értelmesen "összehúzónak" lehet fordítani. Ezek a tanninok megváltoztatják a bőrben lévő fehérjéket. Ennek hatására a sebbe felszínes réteg kerül, és a szövetek összehúzódnak. A tanninok antibakteriális és rákellenes hatással is rendelkeznek. A varázsmogyorólevél másik összetevője az illóolaj. Ez antibakteriális és gyulladáscsökkentő anyagokat tartalmaz.
- Gyulladáscsökkentő
- Megállítja a vérzést
- Viszketéscsillapító
- Antibakteriális
- Antioxidáns
Milyen boszorkánymogyoró termékek kaphatók?
Különböző összetevői miatt a boszorkánymogyorót különböző termékekké dolgozzák fel. Fontos anyagként vagy az illóolajat, vagy a tanninokat használják.
- Boszorkánymogyoró-hidrolát (boszorkánymogyoróvíz)
- Boszorkánymogyoró-kivonat
Az eltérő gyártási folyamatok miatt a hidrolátum és a kivonat különböző nyersanyagokat tartalmaz. Ettől függ a boszorkánymogyoró alkalmazási területe.
- Boszorkánymogyoró arcápolás
- Boszorkánymogyoró testápolás
- Boszorkánymogyorós seb- és gyógyító termékek
- Boszorkánymogyoró tea
- Boszorkánymogyoró fogöblítőkhöz
Hogyan készül a boszorkánymogyoró-hidrolát?
A boszorkánymogyoróvíz előállításához a boszorkánymogyoró leveleit és kérgét gőzzel desztillálják. Ezáltal egy enyhe, csersav és mesterséges adalékanyagok nélküli terméket állítanak elő. A boszorkánymogyoróvíz tartalmazza az illékony komponenseket és főként az illóolajokat. A boszorkánymogyoróvízben lévő illóolajok fertőtlenítő hatásúak, így gyorsabb gyógyulást eredményezhetnek a gyulladásokban.
Boszorkánymogyoró arctoner
A kozmetikában a boszorkánymogyorós arctonikot zsíros bőrre és pattanásokra használják. Összehúzó hatásának köszönhetően a boszorkánymogyorós arctonik rendszeres használata összehúzza a pórusokat.
Pattanások esetén a gyulladások gyorsabban gyógyulnak a boszorkánymogyoró hidrolátummal. Ugyanakkor antibakteriális hatása van, ami megakadályozza az újabb gyulladások kialakulását. Ha azonban érzékeny a bőre, kerülje az alkoholtartalmú arctonikokat. Ez ugyanis kiszáríthatja és irritálhatja a bőrt.
Witch Hazel dezodor
Gyulladáscsökkentő, összehúzó hatása miatt a boszorkánymogyoró kiválóan használható a boszorkánymogyoró dezodor rudak alapjaként is. Egy másik ápoló hatású természetes vízzel, például kamillával kombinálva magunk is keverhetünk belőle dezodor spray-t.
Hogyan készül a boszorkánymogyoró kivonat?
A boszorkánymogyoró-kivonatban a növény értékes részeit vízben vagy alkoholos oldatban tárolják. Ennek hatására az oldatban elsősorban a tanninok és a flavonoidok, de néhány illóolaj is felhalmozódik.
A benne lévő anyagoknak köszönhetően a boszorkánymogyoró-kivonat gyulladáscsökkentő, összehúzó és tonizáló hatású. Ezért nagyon jól használható kisebb sérülések kezelésére is. Hűsítő borogatásként zúzódások, véraláfutások, valamint rovarcsípések esetén is hatásos.
Boszorkánymogyoró seb és gyógyító kenőcs
A varázsmogyoró kenőcsöt leginkább seb- és gyógyítószerként használják kisebb sérülések és bőrgyulladások esetén. Ezeknek a kenőcsöknek fontos összetevője a boszorkánymogyoróvíz is. A boszorkánymogyoró hatóanyagai megakadályozzák a bőr gyulladását és támogatják a gyógyulást.
Különösen érett bőr esetén, kisebb sérülések esetén is ajánlott a sebápolás. A seb- és gyógykenőcsök gyakran különböző alapanyagúak, a gyógyító cink-oxidtól kezdve a tápláló olajokig. Nagyobb sérülések esetén forduljon orvoshoz.
Boszorkánymogyoró aranyér kenőcs
[Az aranyér]() kellemetlen és a mindennapi életet megterhelő. Sok seb- és gyógykenőcs, melyekben varázsmogyoró van, aranyér kenőcsként is használható. Hatásos az aranyér ellen a boszorkánymogyoró kérgéből származó csersav használata. Összehúzó tulajdonságai miatt csökken a vérkeringés, és a kitüremkedések összehúzódnak. Ezért a boszorkánymogyoró kivonatot kifejezetten erre az alkalmazásra használják.
Ezenkívül a kivonat gyulladáscsökkentő hatású, és enyhíti a viszketést és a fájdalmat. A boszorkánymogyoró termékek csak az első és második stádiumú aranyér esetén hasznosak és hatékonyak. Ha az állapot előrehaladottabb, orvosi kezelésre van szükség.
Boszorkánymogyoró kúpok
A boszorkánymogyoró kúpok szintén a szűz boszorkánymogyoró kivonatát tartalmazzák. Ez magas csersavtartalmat és ennek megfelelő hatást eredményez. Az olajok hozzáadása adja a kúpok formáját. Lanolinnal kombinálva könnyen behelyezhetőek. A kúpok nagyon jól kombinálhatók a varázsmogyoró alapú kenőcsökkel.
Boszorkánymogyoró törlőkendő
Bárki, aki aranyérben szenved, tudja, milyen kellemetlen lehet a WC-re járás útközben. Elvégre Ön akkor is kényelmesen szeretné érezni magát, amikor úton van. Ezért a varázsmogyorós kendők tökéletes társak. A boszorkánymogyoró-kivonattal átitatott kendők nemcsak tisztítanak, hanem hűsítenek és enyhítik a kellemetlen érzést.
Boszorkánymogyoró golyócskák
A homeopátiában a varázsmogyorót ugyanolyan tünetekre használják, mint a természetgyógyászatban. Alkalmazási területei a sebek, az [aranyér]() és a bőrproblémák, valamint a nőgyógyászat. Ezek a golyók állítólag segítenek a súlyos menstruációs fájdalmak ellen is. Az öblögetőket az íny és a szájnyálkahártya gyulladásaihoz használják.
Boszorkánymogyoró tea
A szárított varázsmogyorólevelek teaként is használhatók. Hatékonyan segít hasmenés és gyomorpanaszok ellen. Ez a tea öblögetőként is használható a száj körüli nyálkahártya-gyulladások esetén.
Mit kell szem előtt tartanom a varázsmogyoró használatakor?
Mint sok más termék, a varázsmogyoró is okozhat irritációt. Ha érzékeny a bőre, akkor először óvatosan tesztelje a boszorkánymogyoróval készült arctonikot, hogy kiderüljön, nem lép-e fel allergiás reakció a boszorkánymogyoróval. Ha varázsmogyoró kenőcsöt használ, a tüneteknek gyorsan meg kell szűnniük. Ha hét napon belül nincs javulás, forduljon orvoshoz.
Figyeljen továbbá az egyes termékek összetevőire. Egyes kenőcsök ásványi olajokat tartalmaznak. Ezeket egyes emberek nem tolerálják. Ebben az esetben jobb, ha cink-oxidot tartalmazó kenőcsöket használ. Ez az anyag szintén segíti a gyógyulást. Különös figyelmet kell fordítani a terhes nőkre, a szoptatós anyákra és a csecsemőkre is.
Witch Hazel termékek terhesség
Terhesség és szoptatás alatt a varázsmogyoró termékek, például arckrém, dezodor, krém és kenőcs külsőleges használata biztonságos. A belső alkalmazásra szánt termékek, például a tea használata nem kellően kutatott. Ezért használat előtt beszéljen orvosával.
Boszorkánymogyoró csecsemők és kisgyermekek számára
A boszorkánymogyoróvíz jól alkalmazható gyermekek számára, mivel nem tartalmaz tanninokat. Általában a boszorkánymogyorót gyermekeknél bőrhorzsolásokra és kisebb zúzódásokra használják. A boszorkánymogyoró gél különösen népszerű rovarcsípések hűtésére. A legújabb tanulmányok bizonyították a boszorkánymogyoró jó hatását a [szalvéta dermatitis\]\(/szalvéta dermatitis/) ellen. A varázsmogyoró belsőleges alkalmazása gyermekeknél nem ajánlott, mert nincs elegendő tapasztalat. Kivételt képez a szájöblítők használata. Ezek gyermekeknél is használhatók, amint már nem nyelik le őket.
Boszorkánymogyoró állatoknak
Az emberek növényekkel szembeni toleranciáját nem szabad átvinni az állatokra. A varázsmogyoró esetében külsőleg alkalmazva nincs ismert intolerancia. A boszorkánymogyoró termékek nagyon népszerűek kenőcsként, hogy sérülések esetén csökkentsék a gyulladást. Különösen akut helyzetekben segítenek a varázsmogyoróvizet vagy kivonatot tartalmazó borogatások is.
A boszorkánymogyoró belsőleges alkalmazása állatok esetében csak feltételesen ajánlott. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a varázsmogyoró macskák számára mérgező. Más állatok esetében a varázsmogyorót nem szabad hosszabb időn keresztül alkalmazni. Ennek oka a tanninok antinutritív hatása. Az antinutriváló anyagok akadályozzák a bevitt táplálék teljes hasznosítását a szervezetben. Ha a kezelés elhúzódik, az állatok csak korlátozott mértékben fognak növekedni.