A csalánkiütés, más néven csalánkiütés egy bőrbetegség, amelyet viszkető hólyagok jellemeznek. Az állapot neve a régi német "næssel" szóból származik, ami "csalán". A kifejezés arra utal, hogy a csalánkiütéses hólyagok hasonlóak a csalán érintése által okozott hólyagokhoz.
Mik a csalánkiütés tünetei?
A csalánkiütés tünetei elsősorban a bőrt érintik. Egyes esetekben azonban más fizikai tünetek is jelentkezhetnek:
- Viszketés: Az erős viszketés a csalánkiütés leggyakoribb tünete, és nagyon kínzó lehet.
- Vörös, kiemelkedő hólyagok: Ezek a test különböző részein jelenhetnek meg, méretük és alakjuk szerint eltérőek.
- Duzzanat: A csalánkiütést a bőr duzzanata kísérheti, különösen a szem és az ajkak körül.
- Angioödéma: Egyes betegeknél a bőr vízvisszatartása miatt duzzanat jelentkezik, amely az arcon megjelenő csalánkiütés esetén fordul elő. Az angioödéma előfordulhat egyszerre a hólyaghuruttal, vagy egyedüli tünetként.
- Forró bőr: A legtöbb beteg kellemetlenül túlmelegedett bőrre panaszkodik.
- Fejfájás és ízületi fájdalom: Ha a csalánkiütést a szervezetben lévő gyulladás okozza, a fejfájás és az ízületi fájdalom is gyakoribb.
- Láz: A csalánkiütés egyes érintetteknél lázat okoz, különösen, ha a csalánkiütés oka fertőző.
- Fájdalom: Ha a szervezetben gyulladás van, vagy akut fellángolás, a csalánkiütés fájdalmat is okozhat.
Veszélyes a csalánkiütés?
A csalánkiütés nagyon kellemetlen az érintett betegek számára, de nem veszélyes. Allergiás forma esetén azonban feltétlenül figyelni kell az anafilaxiás sokkra. Ha a tünetek mellett keringési ingadozások, szívdobogás, keringési gyengeség és légszomj jelentkezik, azonnal orvoshoz kell fordulni. A betegeknek angioödéma esetén is óvatosnak kell lenniük. Ha a légutak területén duzzanatok alakulnak ki, az akut légszomjhoz vezethet.
Mi a csalánkiütés lefolyása?
A csalánkiütés epizódokban jelentkezik, amelyek főként éjszaka fordulnak elő. A csalánkiütés számos formája esetén a tünetek perceken vagy órákon belül, legkésőbb a megfelelő gyógyszeres kezelés után elmúlnak. Gyakran előfordul, hogy a tünetek a következő néhány napban ismét fellángolnak.
Hogyan tudom megkülönböztetni a csalánkiütést más bőrbetegségektől?
Sok esetben a csalánkiütés egyértelműen felismerhető a bőrön megjelenő jellegzetes hólyagok alapján. Számos bőrbetegség, például [az ekcéma]() vagy a [neurodermitisz]() erős viszketést okoz a bőrön. Más betegségekkel ellentétben a körömmel való vakarás nem enyhíti a csalánkiütést. Ehelyett az érintettek az ujjbegyükkel dörzsölik a bőrfelületeket. Ez kevesebb gyulladt bőrfelületet eredményez a csalánkiütésben.
Mi az oka a csalánkiütésnek?
A csalánkiütés oka az immunsejtek, az úgynevezett hízósejtek fokozott aktivitása. Ezek hisztamint, egy gyulladást elősegítő hírvivő anyagot bocsátanak ki. Ez a hírvivőanyag hatására a testben lévő erek kitágulnak, és a bőrerek átjárhatóbbá válnak. Ennek következtében a bőr mélyebb rétegeiben olyan tünetek alakulnak ki, mint a hámsömör, duzzanatok és viszketés.
Melyek a csalánkiütés különböző formái?
Az urtikáriát különböző formákra osztják. Általában a kiváltó ok és az időtartam szerint különböztetik meg:
- Spontán csalánkiütés: A spontán urtikáriában általában a test egészén jellegzetes hólyagok alakulnak ki. Ha a tünetek hat héten belül gyógyulnak, akut spontán csalánkiütésnek nevezzük. Ez gyakran fertőzés következménye. Másik ok lehet egy darázscsípésre, élelmiszerre vagy gyógyszerre adott allergiás reakció. A krónikus spontán csalánkiütés gyógyulása sokkal tovább tart, és több hónapig is eltarthat. A kiváltó okok gyakran hasonlóak az akut formához, de hosszabb ideig hatnak a szervezetre. Ilyen lehet egy krónikus betegség, egy hosszú távú gyógyszer, élelmiszer vagy kozmetikum.
- Fizikai csalánkiütés: A külső ingereknek, például hidegnek, melegnek, UVA-fénynek való kitettség kiváltja a hírvivő anyagokat. A dörzsölő ruházat vagy a bőr megvakarása is kiválthatja a csalánkiütést.
- A csalánkiütés egyéb formái: Egyéb formái közé tartozik az izzadásos csalánkiütés, amelyet a testmozgás, a forró fürdőzés vagy a fűszeres ételek közbeni bőséges izzadás válthat ki. A túl hosszú vízben tartózkodás vagy a fizikai megerőltetés szintén kiválthatja a csalánkiütést. Gyakori forma a kontakt csalánkiütés, amelyet vegyi anyagok, tisztítószerek vagy mérgező növények érintése okozhat.
Melyek a spontán csalánkiütés ismert kiváltó okai?
A csalánkiütés kiváltó okai nagyon különbözőek. A betegek körülbelül 20%-ánál nem azonosítható semmilyen ok.
- Allergia: Ezek lehetnek ételallergiák, gyógyszerallergiák, rovarcsípések és -csípések, kozmetikumok és egyéb anyagok.
- Autoimmun betegségek: A csalánkiütés olyan autoimmun betegségek tünete is lehet, mint a lupusz vagy a pajzsmirigybetegség.
- Fertőző betegségek: Egyes fertőző betegségek, például a hepatitis, a mononukleózis és mások csalánkiütést okozhatnak.
Kell-e orvoshoz fordulnom a csalánkiütés miatt?
A csalánkiütés egy tüneti állapot, amelynek különböző okai lehetnek. Az orvos könnyebben azonosíthatja a csalánkiütés okát. Ezért a gyors és hatékony kezelés érdekében orvoshoz kell fordulni.
A csalánkiütés fertőző?
A csalánkiütést a szervezet különböző kiváltó okokra adott egyéni reakciója okozza. Ezért a betegség nem fertőző.
Kiválthatja a csalánkiütést a Corona?
Számos jelentésben csalánkiütést figyeltek meg a koronás betegséggel együtt. A gyanú szerint a vírus stimulálja az immunsejteket. Ritkán az emlékeztető oltás is kiválthat csalánkiütést.
Hogyan kezelik a csalánkiütést?
A csalánkiütés nem gyógyítható. Mivel az állapot gyakran csak egy másik betegség jele, a csalánkiütés okát kell tisztázni. Ha a csalánkiütést bizonyos kiváltó okok okozzák, ezeket mindenképpen el kell kerülni. Ez csökkentheti vagy megelőzheti a tüneteket. A betegek körülbelül 80%-ánál meg lehet találni a kiváltó okot. Általában a betegség általában magától megszűnik.
Milyen gyógyszerek segítenek a csalánkiütés ellen?
Mivel a csalánkiütés nem gyógyítható, a kezelés a tünetekre összpontosít. Erre néhány hatékony gyógyszer áll rendelkezésre.
- Antihisztaminok: Ezek a gyógyszerek segítenek enyhíteni a duzzanatot és a viszketést. A hatóanyagok blokkolják a tüneteket okozó hisztamint. Léteznek vény nélkül kapható és vényköteles antihisztaminok is.
- Kortikoszteroidok: Ha a csalánkiütés súlyos vagy elviselhetetlen, az orvos felírhat kortikoszteroidokat, például kortizont. Ez csökkenti a gyulladást és enyhíti a tüneteket.
- Immunglobulinok: Súlyos csalánkiütéses esetekben egy speciális típusú fehérje, az úgynevezett immunglobulinok adhatók a tünetek enyhítésére.
Mi segít még a csalánkiütés ellen?
A csalánkiütés bizonyos formáinál az UV-fényterápia enyhítheti a tüneteket.
Enyhe esetekben a tünetek, például a viszketés és a hőérzet kezelése hidratáló krémek használatával segíthet.
Milyen otthoni jogorvoslatok segítenek a csalánkiütés?
Van néhány otthoni jogorvoslat, amely segíthet enyhíteni a csalánkiütés tüneteit.
- Hideg víz: A hideg vizes fürdő vagy hideg borogatás segíthet enyhíteni a viszketést és csökkenteni a duzzanatot. A hideg hatására az erek összehúzódnak, és csökken a hisztamin felszabadulása.
- Túró: Ha egy vastag réteg túrót kenünk az érintett területre, és legalább 30 percig rajta hagyjuk, az segít a tüneteken.
- Aloe vera: Az aloe vera gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, és segíthet a duzzanat csökkentésében és a viszketés enyhítésében.
- Boszorkánymogyoró: A boszorkánymogyoró viszketéscsillapító és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Ugyanakkor a varázsmogyoró összehúzza az ereket, és így csökkenti a hisztamin felszabadulását.
Hogyan kezelik a csalánkiütést gyermekeknél?
A gyermekkori csalánkiütést általában fertőzés, például influenza, középfülgyulladás vagy mandulagyulladás okozza. Mivel a csecsemők és gyermekek csalánkiütése általában csak néhány napig tart, először házi gyógymódokkal kezelhető. A biztonság kedvéért gyermekorvossal kell konzultálni. Ha a csalánkiütés kisgyermekeknél vagy csecsemőknél nagyon viszket, az orvos hisztaminokat is felírhat. Az adagolást azonban egyénre szabottan kell beállítani, ezért a vény nélkül kapható készítményeket nem szabad konzultáció nélkül használni.
Veszélyes a csalánkiütés a terhesség alatt?
A terhesség okozta hormonális változások kedvezhetnek a csalánkiütésnek, vagy okozhatják annak újbóli megjelenését. Ha a tünetek súlyosak, például viszketnek, a kezelőorvos dönt a lehetséges gyógyszeres kezelésről. Előfordulhat azonban az is, hogy egy meglévő csalánkiütés hirtelen eltűnik. A magzatot nem fenyegeti az átvitel veszélye.