Az ekcéma, az orvostudományban dermatitisznek is nevezik, a felhám különböző betegségeinek gyűjtőfogalma. Szinte minden felnőtt ember élete során valamikor szenved ettől a gyulladásos bőrbetegségtől. Az ekcéma nem fertőző, de az erős viszketés kellemetlenné teszi a beteg számára.
Hogyan ismerem fel az ekcémát?
Az ekcémát a bőr gyulladása okozza. Bár az állapotnak különböző okai vannak, számos közös tünet figyelhető meg. Jellemző tünetek a következők:
- Vörösség és gyulladás
- Erős viszketés
- A bőr pikkelyeket vagy kérget képez
- szivárgás
- Száraz bőr repedésekkel
- Vörös, viszkető dudorok
A bőrgyulladás egyes formái csak a test bizonyos területein fordulnak elő, mint például a kéz ekcémája. A bőrgyulladás azonban a test bármely részén megjelenhet.
Melyek az ekcéma különböző típusai?
Az ekcéma különböző típusai fordulhatnak elő. A megkülönböztetés az okban és a megjelenésben rejlik.
- Atópiás ekcéma (neurodermitisz): Krónikus betegség, amely viszkető, vörös és pikkelyes bőrrel jelentkezik. A neurodermitisz gyakran allergiával, például szénanáthával együtt jelentkezik.
- Kontakt dermatitis (allergiás ekcéma): A bőr reakciója egy bizonyos anyagra vagy anyagokra, például nikkelre, parfümre vagy bizonyos vegyi anyagokra.
- Diszhidrotikus ekcéma (kéz- és lábdermatitisz): Ez a bőrbetegség viszkető hólyagok formájában jelentkezik a kezeken, lábakon és karokon. Más bőrbetegségeket kísér, és agresszív anyagokkal vagy magas páratartalommal való érintkezéskor jelentkezik.
- Nummuláris ekcéma (nummuláris dermatitis): Krónikus betegség, amely kerek, viszkető, vörös és pikkelyes bőrkiütésekben nyilvánul meg. A betegség oka tisztázatlan. A szénanáthás vagy asztmás emberek sajnos gyakrabban szenvednek ettől az ekcémától.
- Seborrhoeás ekcéma (gneisz): A fejbőrön, az arcon és a mellkas területén [száraz\]\(/szárazbőrű/), pikkelyes és viszkető bőrben megnyilvánuló állapot. Okaként a túlzott zsírtermelődést feltételezik, amelyhez gombás fertőzés társul. Ez a bőrgyulladás gyakran krónikus.
- Stasis dermatitis (pangásos bőrgyulladás): Ez a bőrbetegség viszkető, vörös és hámló bőrrel jelentkezik a lábakon a keringési zavarokkal küzdő betegeknél.
Mi az oka az ekcéma kialakulásának?
Az ekcéma okai igen változatosak, és a bőrgyulladás számos formája esetében az ok még nem ismert. Egyes ekcémák ismert kiváltó okai a következők:
- Az allergén anyagokkal, például vegyi anyagokkal, tisztítószerekkel, fertőtlenítőszerekkel, ékszerekkel vagy olajokkal való érintkezés, de az atkák is, mint a poszt-skabiális ekcéma belső kapcsolata a skabiózissal.
- A stressz és az ezzel kapcsolatos rossz táplálkozás elveheti a bőr rugalmasságát. Ezáltal fogékonyabbá válik a baktériumokkal és allergénekkel szemben.
- A túl sok nedvesség a légáteresztő ruházat, az erős izzadás vagy a túlzott higiénia miatt a bőr felpuhulásához vezet. A védőolajok kimosódnak, és a bőr fogékonyabbá válik a baktériumokra.
- A túl hosszú vízzel való érintkezés, az elégtelen ivás, a száraz fűtőlevegő vagy a kiterjedt napozás kiszáríthatja a bőrt. A bőrgát elveszíti természetes védelmét, és a baktériumok behatolhatnak.
Melyik kockázati csoportokat érinti jobban az ekcéma?
Az ekcéma életkortól függetlenül bárkinél előfordulhat. Egyes kockázati csoportoknál nagyobb valószínűséggel alakul ki bőrgyulladás. Ezek közé tartoznak a következők:
- Örökletes hajlam: Ha a családban a múltban többször is előfordult ekcéma, megnő a bőrgyulladás kockázata. Ez gyakran vonatkozik az atópiás ekcémára.
- Allergiások: Ha bizonyos anyagokkal, például nikkelnel szemben intolerancia áll fenn, a szervezet érintkezésre ekcémával reagál. Ugyanakkor, ha olyan allergia áll fenn, mint a szénanátha, a szervezet és így a bőr is legyengül. Ekkor az ekcéma, mint a neurodermitisz terjedhet.
- Immunhiányos emberek: A fertőzések, a stressz és az immundefektusok szedése gyengíti a szervezet védekező rendszerét. Ezáltal a bőr érzékenyebbé válik az irritációra és a gyulladásra, valamint az ekcémára.
- Krónikusan beteg emberek: Számos krónikus, gyulladásos betegség, például a cukorbetegség és a Parkinson-kór gyengítheti a szervezet védekező rendszerét. Gyakran a szükséges gyógyszerek megtámadják a bőr egyensúlyát, ami az ekcéma alapját képezi.
- Kritikus anyagokkal való érintkezés: Szakmai életük során sokan állandóan érintkeznek olyan anyagokkal, amelyek ekcémát válthatnak ki. A kontaktallergia különösen gyakori az egészségügyi személyzet, a takarítók, a fodrászok és a kozmetikusok körében.
Hogyan kezelik az ekcémát?
A legtöbb ekcéma könnyen kezelhető. Sajnos néhány ilyen állapot krónikus, és nem gyógyítható. Az ekcéma kezelése az állapot típusától és súlyosságától függ. A nikkeltartalmú ékszerek által okozott bőrön kialakuló ekcéma gyorsan gyógyítható, ha elhagyjuk őket. Ha a bőrgyulladás oka ismeretlen, orvoshoz kell fordulni:
- Súlyos és hosszan tartó viszketés
- Érzékeny területek, például a szemhéjon vagy a fülben lévő ekcéma fertőzöttsége esetén
- Kiterjedt bőrgyulladás
- Az érintett területek gyulladása
- Ekcéma a lábon, ha járás közben kellemetlen érzés jelentkezik.
- Visszatérő bőrgyulladás
Az arcon lévő ekcéma gyakran okoz nagy fájdalmat, ezért érdemes orvoshoz fordulni. Gyermekeknél a diagnózist korán el kell kezdeni, mert sok gyógyszer csak kisebb dózisban vagy egyáltalán nem alkalmazható gyermekeknél.
Milyen gyógyszerek segíthetnek az ekcéma esetén?
A legtöbb esetben gyulladáscsökkentő és viszketéscsillapító hatóanyagokat tartalmazó kenőcsöket használnak ekcéma esetén. Ezek a bőr ekcéma ellen helyileg alkalmazott gyógyszerek kortikoszteroidokat tartalmaznak, amelyek elnyomják az immunrendszert. A viszketés enyhítésére antihisztaminokat használnak, amelyek gyakran vény nélkül kaphatók a gyógyszertárakban. Ha a test nagy területeit érinti, vagy ha az ekcéma már előrehaladott állapotban van, akkor szisztémás, tablettás kezelés válik szükségessé. Erre a fejbőrön jelentkező ekcéma esetén is szükség lehet, mivel a haj miatt nehézkes a krémek alkalmazása. A terápiát csak orvos írhatja fel. Ha a bőrgyulladásos területek már begyulladtak, a fertőzés kezelésére antibiotikumokat alkalmaznak. A fejbőrön lévő szeborreás ekcéma különleges szerepet játszik a bőrgyulladás kezelésében. A kezelést olyan samponnal végzik, amely gombás fertőzések elleni hatóanyagként gombaellenes szert tartalmaz.
Milyen intézkedésekkel lehet támogatni az ekcéma gyógyulását?
A bőrgyulladás kezelését különböző módszerekkel lehet támogatni. Ezek az ekcéma típusától függően különböznek.
- Fototerápia: A bőr UV-fénnyel történő besugárzásával a bőrbetegség szempontjából releváns sejtek elpusztulnak. Ezt a módszert elsősorban neurodermitisz esetén alkalmazzák.
- A kiváltó okok elkerülése: Legyen szó nappali krémről, nikkel fülbevalóról vagy agresszív tisztítószerekről, az ekcéma kiváltóit azonnal el kell kerülni.
- Megfelelő öltözködés: A laza pamutruházat lélegző, és lehetővé teszi a levegő bejutását a testbe. Ez megakadályozza a hőfelhalmozódást, és segíti az ekcéma jobb gyógyulását.
- Fizioterápia: Ha sztázisos ekcémája van, a fizioterápia javíthatja a véráramlást a láb vénáiban. Ez javítja a tüneteket.
- Ne vakarózzon: Az érintett területek vakarása további bőrkárosodást okoz. A baktériumok és baktériumok bejuthatnak és fertőzést okozhatnak. A körmöket röviden kell tartani. Kisgyermekeknél gyakran segít a szorosan illeszkedő kesztyű.
Hogyan tudom otthoni gyógymódokkal támogatni az ekcéma kezelését?
A házi gyógymódokkal való kezelés során a szabály a következő: nedves a nedvesre és zsíros a szárazra. A zselék és a vizes oldatok segíthetnek a könnyező ekcémán. A zsíros krémeket és kenőcsöket száraz bőrgyulladásra használják. Megfelelő házi szerek a következők:
- Viszketés: Hűsítő borogatással a viszketés az alkalmazás idejére megszüntethető. Alternatívaként borogatásként csersavtartalmú termékeket, például fekete teát vagy [boszorkánymogyorót\] \(/boszorkánymogyoró/) használnak.
- Fertőzés: Ha az ekcémán fertőzés terjedt el, a kamillavirág alapú borogatások és kenőcsök segítenek. Ezek gyulladáscsökkentő, sebgyógyító és antibakteriális hatóanyagokat tartalmaznak, így támogatják a bőr gyógyulását.
- Könnyező ekcéma: A kamilla és a körömvirág támogatja a bőr gyógyulását. A tölgyfakéreg és a varázsmogyoró viszketéscsillapító, gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatású. A házi gyógymódok nedves borogatásként, gélként, vizes főzetként és fürdőként használhatók.
- Száraz, krónikus ekcéma: A száraz és gyulladt bőr ápolására és gyógyítására magas zsírtartalmú kenőcsök és körömvirág- vagy kamillakivonatok alkalmasak. Alternatívaként különböző esti kankalin-, olíva- vagy orbáncfűolajok is alkalmazhatók. A bőr hidratálása érdekében az érintett területeket glicerines krémmel kezeljük.