Az aranyér (aranyér) témája a legtöbb ember számára kellemetlen. Nincs is rá oka, hiszen mindannyiunknak van aranyere. Fontos funkciót töltenek be: A záróizommal együtt lezárják a végbelünket, hogy ne tudjanak folyadékok vagy gázok távozni. De mi is pontosan az aranyér? Valóban meg lehet szabadulni az aranyerektől 3 nap alatt, ahogy azt a reklámok néha ígérik? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre ad választ a következő cikk.
Előzetes megjegyzés: Az aranyér kifejezés szinonimájaként felváltva használjuk az aranyér, az aranyérpárna, az érpárna és a megnagyobbodott és megduzzadt artériás erek szinonimáit.
Haemorrhoids okai
Az előrehaladott életkor és a székrekedés miatti túlzott erőlködés a székletürítés során a két fő oka annak, hogy valakinél aranyérbetegség alakul ki. A következő részben az aranyérbetegség egyéb okait és kockázati tényezőit tekintjük át.
Hogyan alakul ki az aranyér?
Mi okozza az aranyeret? Ezt a kérdést gyakran teszik fel az orvosi rendelőkben. Az orvosok (kóros) aranyérről beszélnek, amikor a végbélben lévő, jól vérellátott érpárna kitágul. Csak az úgynevezett artériás erek érintettek. Az orvosok ezt a kifejezést azokra az artériákra használják, amelyek a szívből a test minden részébe szállítják a vért. Mi okozza pontosan az aranyeret? Az aranyér kialakulásának fő kockázati tényezői és okai a következők:
- Rendszeres emelés vagy nehéz terhek cipelése,
- A bélmozgás közbeni túl erős összenyomás a bél kiürítése érdekében,
- Gyakori hasmenés, mert ez okozza, hogy a záróizom már nem működik 100%-osan,
- Az érfalak veleszületett gyengesége. Az aranyérbetegség kockázata az életkor előrehaladtával is nő,
- mozgásszegény életmód,
- a testmozgás hiánya,
- elhízás,
- egészségtelen, megfelelő mennyiségű rostot nem tartalmazó étrend,
- Női aranyér: Az ok gyakran a terhesség.
Az aranyér kipukkadhat?
Az aranyér nem pattan fel, mint egy égési hólyag. De mi történik, ha ezek az erek felpattannak? Mivel az érintett területen a nyálkahártya nagyon érzékeny, gyorsan apró szakadások keletkeznek, amelyekből a vér kiszökik. Ez sok ilyen nyílást hoz létre, és súlyos vérzéshez vezethet.
Aranyér és terhesség
A nők rugalmas kötőszövete a terhesség alatt sokat nyúlik. Ennek eredményeképpen a végbél érpárnája megnagyobbodhat. Ráadásul a növekvő magzat nyomást gyakorol a belső szervekre. Mivel a belek különösen érintettek, a székrekedés nem ritka. A székletürítés során megnövekedett nyomás miatt a végbélnyílásnál lévő artériás erek megduzzadnak.
Aranyér szülés után
Az aranyér és a szülés is összefügg. Pontosabban, az aranyér gyakran a szülés után jelentkezik. Tudományos tanulmányok szerint majdnem minden harmadik nő még nyolc héttel a szülés után is szenved tőle. Hat hónap elteltével az anyák 13 százaléka panaszkodik aranyérre.
Belső aranyér
Amikor egy egészségügyi szakember aranyérbetegségről beszél, akkor belső aranyérre gondol. A belső aranyereket ezért valódi aranyérnek nevezzük. A belső aranyér a szenvedő számára láthatatlan, és csak orvos diagnosztizálhatja. Ha túl nagy a nyomás, amikor nyomást gyakorolnak, akkor belülről kifelé törnek.
Külső aranyér
A külső aranyereket hamis aranyérnek nevezik. Ez azért van, mert ezek nem kidudorodó artériák, hanem trombózisok (vérrögök) a záróizom vénáiban.
Mivel az aranyér kívülről kiemelkedik a végbélnyílásból, az érintettek néha összetévesztik a belső aranyérrel.
Külső aranyér: Mi segít azonnal? A külső aranyér vagy a fenék külső oldalán lévő aranyér kezelésére ugyanazokat a módszereket alkalmazzák, mint a valódi aranyér kezelésére.
Részletesebben az "Az aranyér kezelése" és az "Az aranyér házi gyógymódjai" című fejezetekben részletezzük.
Hogyan néz ki az aranyér?
Az érintettek eleinte bizonytalanok, és kíváncsiak, hogyan néz ki az aranyér. Hogyan néz ki az aranyér elsőre? A válasz egyszerű: a valódi aranyér először nem látható és nem is tapintható az ujjal.
Az aranyér felismerése
Az orvos a vizsgálat során az aranyérbetegséget a kis kiemelkedések alapján ismeri fel. A betegségben szenvedők eleinte egyáltalán nem tapasztalnak tüneteket. Hogyan ismeri fel az aranyeret, vagy más szóval, hogyan ismeri fel az aranyeret? A legtöbb betegnek nincsenek tünetei, de észreveszik, hogy valami nincs rendben a végbélnyílásukkal. Későbbi stádiumban az erek kifelé dudorodnak, és duzzanat formájában érezhetőek.
Haemorrhoids szakaszok
A tünetek mértéke attól függ, hogy a betegség mennyire előrehaladott. Ezért az orvosok a betegséget az aranyér négy stádiumára osztják.
- 1\. fokozatú aranyér
- 2\. fokozatú aranyér
- 3\. fokozatú aranyér
- 4 fokú aranyér
Az alábbiakban az aranyér egyes stádiumait tekintjük át részletesebben.
1. fokú aranyér
Mit jelent az 1. fokozatú aranyeres betegség? Eleinte az állapot gyakran észrevétlen marad. Az 1-es fokozatú aranyérbetegség kívülről nem látható és nem is tapintható. A megnagyobbodott érpárnákat csak az orvos tudja felfedezni proktoszkópia során. Az orvosok a proktoszkópia kifejezést a végbélcsatorna aranyeres vastagbéltükrözésére használják.
Az elsőfokú aranyér általában semmilyen tünetet nem okoz. Csupán enyhe vérnyomok a WC-papíron jelzik, hogy a záróizomnál lévő artériás erek megváltoztak. Egyesek idegen test érzésére panaszkodnak a végbélnyílás környékén.
2. fokú aranyér
A 2. fokozatú aranyérre jellemző, hogy a megnagyobbodott érpárna az ujjakkal tapintható. Az aranyér a székletürítés közbeni erős nyomásra a végbélnyílásból kiemelkedik, majd visszacsúszik a végbélbe. A záróizom záródása egyre inkább zavart szenved, és a bélnedv folyamatosan szivárog kifelé. A fenék redőiben nedves környezet alakul ki, ami kedvez a baktériumok és más mikroorganizmusok megtelepedésének.
A 2. fokú aranyérbetegség a következő tünetekkel járhat:
Gyulladás
Vérzés
[Viszketés]()
Égés
Fájdalom székelés közben
Könnyező ekcéma
Nyálka kiválasztása a végbélnyílásból
Az az érzés, hogy a bél nem tud teljesen kiürülni.
3. fokú aranyér
A 3. fokozatú aranyér már jelentős méretűvé fejlődik. Ennek eredményeként a gyulladás és a 2. stádiumú aranyér egyéb tünetei tovább fokozódnak. Nemcsak székeléskor, hanem fizikai megerőltetéskor is az aranyér kicsúszik a végbélcsatornából és érezhető. A 2. stádiummal ellentétben már nem húzódnak vissza maguktól. A megnagyobbodott ereket azonban ujjaival visszanyomhatja a végbélnyílásba.
Aranyér 4. fokú
A többi súlyossági foktól eltérően a 4. fokú aranyér esetén az érpárnák már nem tolhatók vissza a végbélnyílásba. Gyakran előfordul, hogy az érintettek alig tudják kontrollálni a székletürítésüket, és önkéntelen székletürítés jelentkezik. Emellett a fájdalom is fokozódik. Mivel a 4. fokú aranyér tartósan kiáll a végbélcsatornából, az orvosok ezt a végbélnyílás prolapsusának[(anális prolapsus]()) nevezik. Ebben a stádiumban az aranyér veszélyes lehet. Általánosságban elmondható, hogy az aranyér veszélyes, ha nem kezelik.
Haemorrhoids tünetek
Az aranyér néhány tünetét már említettük. Az alábbiakban a leggyakoribb aranyeres tüneteket tekintjük át. Először egy tisztázás: a női és a férfi aranyeres tünetek nem sokban különböznek egymástól. Az egyetlen igazi különbség a terhesség alatti aranyér, a szoptatás alatti aranyér, majd amikor az aranyér a szülés után jelentkezik.
Haemorrhoids jelek
Melyek az aranyér tipikus jelei? Ez a kérdés azért lényeges, hogy a panaszokat helyesen tudjuk besorolni. A korai szakaszban az aranyér jelei nem egyértelműek, és gyakran alig észrevehetőek. Éppen ezért jól kell ismernie őket. A következőkben az aranyér öt legfontosabb jelét ismertetjük.
Aranyér vérzik
Az aranyér első jele a vér a WC-papíron. Sok beteg aggódik, mert a székletben lévő vér nem csak aranyér esetén fordul elő. A rákos megbetegedések is vérzés formájában jelentkeznek. Az aranyér helyett tehát bélrák vagy gyomorrák is lehet. Van azonban egy fontos különbség az aranyér és a rák esetén a székletben lévő vér között: Mivel a vérző aranyér az anális régióban van, a vér élénkpiros színű. Pontosan úgy néz ki, mint amikor a bőr sérül.
A gyomor-bélrendszeri rák esetében a vér a széklettel keveredik. Ezért a széklet színe sötétbarna vagy fekete. Az aranyér esetében a vér a végbél és a záróizom között található. A vér csak a széklet és a végbélnyílás külső oldalán található. Mennyi ideig vérzik az aranyér? Az aranyérvérzés általában gyenge, és rövid idő után megszűnik. Ha erős, hetekig vagy hónapokig tartó vérzés jelentkezik, fennáll a vérszegénység és a vashiány veszélye.
Aranyér viszket
A viszkető aranyér bosszantó, és arra csábít, hogy állandóan vakarja a fenekét. Miért viszket valójában az aranyér? Az aranyér viszketése a gyulladással függ össze. Amikor a végbélnyílásnál lévő artériás erek belülről kifelé nyúlnak, könnyen begyulladhatnak. Ennek egyik következménye a viszketés. Azok az emberek, akiknek sok szőrzetük van a végbél környékén, vagy akik sokat izzadnak, különösen gyakran szenvednek a végbélviszketéstől. A viszketés gyakran akkor jelentkezik, ha hosszú ideig ülünk.
Általában vagy külsőleg vagy belsőleg viszket. Néha mindkettő együtt jelentkezik, ami nagyon megterheli a mindennapi munkavégzést. Az aranyér viszketése fokozódhat székelés után. Miért viszket az aranyér éjszaka olyan erősen, hogy megfosztja az érintetteket az alvástól? Éjszaka az ember lefekszik az ágyba és pihen, hogy a teste ki tudja pihenni a mindennapok feszültségét. Mivel nem zavarják őket a külső hatások, sokan jobban érzik magukat magukban. Az aranyér nem viszket jobban éjszaka, mint nappal, de nagyobb figyelmet fordít rá.
Égő aranyér
Néhány aranyér éget székelés után. Az orvosok gyakran hallják a pácienseiktől az olyan élénk leírásokat, hogy "az aranyerem ég, mint a tűz". A viszketés mellett az aranyér égése jelentősen csökkentheti az életminőséget. Miért égnek az aranyerek egyáltalán? Az ok ugyanaz, mint a viszketésé, mégpedig az aranyérpárna gyulladása. Égő aranyér: Mit tegyünk? Léteznek jól tolerálható készítmények kúpok, kenőcsök és krémek formájában, valamint különböző házi szerek a tünetek enyhítésére. Ezeket részletesen az "Az aranyér kezelése" és az "Aranyér házi szerek" című fejezetekben ismertetjük.
Haemorrhoidák: Nyálka váladék a bélből
Néha az aranyeres betegségben szenvedők nyálkát találnak az alsóneműjükben, amikor levetkőznek. Honnan származik ez a váladék? A bélből származik. A megnagyobbodott aranyér elzárhatja a záróizmot, és lehetővé teheti a folyadék és a széklet kiválasztását a végbélből. Képletesen szólva a megduzzadt érpárna egy lábat tesz az ajtó résébe, így az ajtó már nem zárható be. Ahogy a neve is mutatja, a bélnyálkahártyánk nyálkás váladékot termel, amely biztosítja, hogy a széklet csúszni tudjon. Haemorrhoidális nyálka: Milyen színű? A váladék a fehértől a sárgán át a vörösesbarnáig különböző árnyalatokat vehet fel.
Az aranyér fájdalmat okozhat
A viszketés és égő érzés mellett gyakran megfigyelhető fájdalmas aranyér. Az aranyér fájdalma főként székeléskor és utána jelentkezik. Az ülő helyzetben jelentkező aranyeres fájdalmat a felsőtestnek a fenékre gyakorolt nyomása okozza. Különösen intenzíven érezhető kemény felületeken. Fájdalmas aranyérről kezdetben csak alkalmanként számolnak be. Későbbi stádiumokban az aranyérből eredő erős fájdalom állandóan csípés vagy szorítás formájában jelentkezik.
Hasmenés okozta aranyér
A hasmenés és az aranyér szintén összefügg. Természetesen nem minden hasmenés után alakul ki automatikusan aranyér. Azonban azok, akik gyakori hasmenésben szenvednek, hajlamosak az aranyérbetegségre. Miért van ez így? Bélrendszerünkben mintegy 100 trillió baktérium, gomba és egyéb mikroorganizmus él, amit mikrobiomnak vagy bélflórának nevezünk. Egyszerűbben fogalmazva, a saját sejtjeink egyértelműen túlerőben vannak a bélbolyhok lakói között.
Az ember egészsége szempontjából fontos tényező a bélbaktériumok egymás közötti kölcsönhatása. Hasmenés során a létfontosságú bélflóra egy része kiürül a szervezetből. Helyüket gyakran úgynevezett rothasztó baktériumok veszik át, ami gyulladásos reakciókhoz vezethet. A végbélben kialakuló gyulladás viszont elősegíti az aranyérpárna megnagyobbodását.
Van egy másik oka is a hasmenés okozta aranyérnek. Amikor az állandó hasmenés megakadályozza a szilárd széklet végbélen való áthaladását, a végbélnyílás érzékeny zárórendszere megzavarodik. A záróizom ellazul és meglazul a székletürítés során fellépő mozgáshiány miatt. E hatás ellensúlyozására a végbélben lévő érpárna kitágul.
Fertőző az aranyér?
Egyes betegek azon tűnődnek, hogy az aranyér fertőző lehet-e. Mivel a vér és a bélnedv szivárog, attól tartanak, hogy a fertőzés ily módon terjed. Jogos ez az aggodalom? Alapvetően az aranyérbetegség nem fertőző. A "Hogyan alakul ki az aranyér" és "Az aranyér és a terhesség" című fejezetekben ismertettük azokat a kockázati tényezőket és okokat, amelyek a megnagyobbodott érpárnához vezetnek. A különböző emberek közötti fertőzésveszély nem tartozik ide.
Haemorrhoidák házi orvosság
Az interneten számos tipp található az aranyér elleni házi gyógymódokról. Ezek közé tartoznak:
- Haemorrhoidás házi jogorvoslat méz
- aranyér házi orvosság banán
- Aranyér házi jogorvoslat almaecet
- aranyér házi orvosság kókuszolaj
A házi szerek valóban csökkenthetik az aranyér méretét, vagy teljesen eltüntethetik azt? Ebben a részben közelebbről megvizsgáljuk a legfontosabb aranyér házi szereket, és megvitatjuk azok hatékonyságát.
Ülőfürdő aranyér
Néhány szenvedő az ülőfürdőre esküszik, hogy javítsa aranyeres tüneteit. Amint a neve is mutatja, az aranyeres ülőfürdő során csak az alsótest és a lábak vannak a vízben. A mellkas és a karok kilógnak a vízből. A kád akkor alkalmas aranyér elleni ülőfürdőre, ha csak részben van megtöltve vízzel. Ha szeretné megkönnyíteni a dolgát, vásárolhat egy speciális sitzfürdőt.
Az ülőfürdőhöz válasszon 37 fokos hőmérsékletet (testhőmérséklet), és maradjon a kádban 10-15 percig. Az emelkedő sitzfürdőnél a hőmérsékletet fokozatosan 40 fokra emeljük a forró víz többszöri hozzáadásával. Az alkalmazási idő szintén 10-15 perc. Az ülőfürdőhöz vagy tiszta vizet használnak, vagy gyógynövényes gyógymódot adnak hozzá.
Gyakran használtak:
Arnica
Boszorkánymogyoró[(Hamamelis]())
Kamilla
Teafaolaj
tölgyfa kérge
Az ülőfürdők kellemesen pihentető hatásúak. Hogy az aranyérre is hatnak-e, még nem bizonyított. A szénavirágos ülőfürdő nem alkalmas aranyér kezelésére.
Hasmenés kúp
A korai szakaszban a tipikus tünetek, például a viszketés, az égő érzés és a szivárgás enyhítésére sokan használnak kúpot az aranyér ellen. Ezek gyulladáscsökkentő, szárító és fájdalomcsillapító hatásúak. Gyakran olyan anyagokat is tartalmaznak, amelyek fertőtlenítik a megnagyobbodott érpárnát, és az erek összehúzódását okozzák.
A gyógyszertárakban kortizont és lidokain fájdalomcsillapítót tartalmazó aranyérkúpok kaphatók. A kúpok csökkenthetik az aranyeret? A kúpok csak a tüneteket enyhítik. A kúpok önmagukban nem gyógyítják az aranyeret. A legjobb, ha a kúpokat aranyér ellen székelés után és lefekvés előtt használja.
A kúpot nem szabad túl mélyen behelyezni. Elég, ha az első vagy második ujjvéggel behatol a végbélnyílásba. A kúp a testhő hatására lassan feloldódik, és folyamatosan juttatja a hatóanyagokat a beteg érpárnába. Nem tanácsos síkosítót vagy krémet használni, hogy megkönnyítse a kúp behelyezését. Ez az összetevők megváltozott felszabadulásához vezethet.
A teafaolaj zsugorítja az aranyeret?
A teafaolajat gyakran használják gyulladásos betegségek esetén. Nem csoda, hogy ez a házi szer nagy népszerűségnek örvend. Az olaj számos oldott anyagot tartalmaz, amelyek fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatásúak. A teafaolaj valóban csökkentheti az aranyeret? Minden összetevője kizárólag a tünetek ellen hat.
Ezért a teafaolaj aranyérre csak a tünetek támogatására és enyhítésére használható. Az interneten vannak beszámolók olyan felhasználóktól, akiknek pozitív tapasztalataik vannak vele. Semmiképpen sem szabad hígítatlanul alkalmazni a teafaolajat, mivel az olyan érzékeny területeken, mint a végbélnyílás, kellemetlenül éget. Ha teafaolajat szeretne alkalmazni aranyérre, a legjobb, ha a következőképpen jár el:
- Cseppentsünk néhány csepp teafaolajat egy pohár vízbe, és keverjük össze egy kanállal.
- Ezután tegyen egy borogatást erre a keverékre.
- A nedves borogatást 20-30 percig alkalmazza a végbélnyíláson.
A borogatás helyett teafaolajos ülőfürdőt is végezhet.
Push back aranyér
A fentiek szerint bizonyos körülmények között a 2., 3. és 4. fokozatú aranyér a végbélcsatornából emelkedik ki, és a végbélnyílásnál tapintható. Csak a 2. fokozatú megnagyobbodott erek csúsznak vissza automatikusan a végbélbe. A 3. fokozatban az aranyér magától is visszatolódik. A duzzadt 4. fokú erek tartósan a végbélcsatornán kívül maradnak, és az ujjal már nem tolhatók vissza.
De hogyan lehet az aranyeret visszatolni? Egy pamut zsebkendőt vagy tiszta flanelt tartunk a csap alá, amíg teljesen át nem ázik a vízzel. Víz helyett jégkockát is csomagolhat a zsebkendőbe. Ezután helyezze a kendőt a végbél környékére, és egyik kezének ujjaival óvatosan nyomja meg. Az aranyér ugyanígy visszanyomható szülés után is.
Masszírozza el az aranyeret
A fent említett visszanyomó módszer alternatívájaként gyengéden masszírozhatja az aranyeret. Ha az ember úgy érzi, hogy az aranyér kijött, a legjobb, ha a következőképpen jár el: A kezeket csapvízzel mossuk meg, és nem szárítjuk meg. Ezután az egyik kéz kinyújtott mutató-, középső és gyűrűsujjával óvatosan masszírozzuk a végbél régióját, miközben a záróizmot ellazítjuk. Rövid idő múlva az aranyér visszahúzódik, és már nem érezhető. Ha mégis, masszírozzuk meg újra.
Diéta aranyér esetén
A gyorséttermi és egyéb feldolgozott élelmiszerek - amelyek a csomagoláson található E-számokról ismerhetők fel - kedveznek a kórokozó baktériumok megtelepedésének a bélben. Amint azt már a "Hasmenés okozta aranyér" című fejezetben kifejtettük, ez növeli a gyulladásos betegségek, például az aranyérbetegség kockázatát. Milyen a megfelelő aranyérdiéta? A rostban gazdag étrend a mottó. A fehér lisztből készült kenyér és tészta helyett jobb, ha teljes kiőrlésű gabonát fogyasztunk.
Friss gyümölcsök, zöldségek és hüvelyesek is szerepeljenek az étlapon. De vigyázzon: ha hirtelen vált át a rostszegény étrendről a rostban gazdagra, bélproblémák léphetnek fel. Ha az étrenddel szeretnéd megelőzni az aranyeret és annak kialakulását, ne feledkezz meg a prebiotikumokról sem. A prebiotikumok olyan erjesztett élelmiszerek, amelyek biztosítják, hogy az egészséget elősegítő baktériumok elszaporodjanak a beleinkben.
Ezek közé tartoznak a következők:
Savanyú káposzta
Kefir
Kombucha
Miso
Természetes joghurt
Írótej
Almaecet
Fontos továbbá, hogy elegendő folyadékot fogyasszunk, és az aranyér esetén gondoskodjunk a megfelelő testmozgásról. Két-két és 2,5 liter víz és cukrozatlan tea fogyasztása kötelező.
Távolítsa el az aranyeret magad
Az aranyér eltávolítását csak orvos végezheti. Az említett házi gyógymódokkal csökkentheti kellemetlenségeit, és így javíthatja életminőségét. A következő részben arról lesz szó, hogyan lehet az aranyeret eltávolítani.
Haemorrhoidák, melyik orvos segít?
Az olyan betegségek, mint az aranyér, esetében az egyik első kapcsolattartó a háziorvos. Melyik orvos az aranyér specialistája? A proktológus a végbél és az aranyér betegségeinek szakértője. A gyomor-bélrendszeri betegségek specialistájához (gasztroenterológus) is fordulhat. A gasztroenterológus nem az aranyér szakorvosa. Mindazonáltal ismeri a végbél betegségeit.
Kezelje az aranyeret
Ha az aranyér házi gyógymóddal vagy egyéb intézkedésekkel történő kezelése ellenére sem jár sikerrel, forduljon orvoshoz. Csak az orvos tudja felállítani a helyes diagnózist, és megfelelő kezeléssel véglegesen megszüntetni az aranyeret.
Aranyér - mi segít azonnal?
Az aranyérbetegség tünetei nagyon kellemetlenek lehetnek. De mi segít az aranyér ellen, méghozzá minél gyorsabban? A betegség korai szakaszában hűteni kell az aranyeret. Ennek legjobb módja, ha hideg vízzel teli kendőt veszünk, vagy jégkockát teszünk egy kendőbe, és azt a végbélnyílásra helyezzük. Semmiképpen ne tegyen hőpárnát a végbélnyílásra. A hőalkalmazások ugyanis elősegítik az akut gyulladást.
Remedy aranyér ellen
A gyógyszertárakban különféle aranyér elleni szerek kaphatók, amelyek enyhítik a tüneteket. Ezek közé tartoznak a gyógyszerek, krémek, kenőcsök és párnák.
Haemorrhoids gyógyszer
A kereskedelemben kapható aranyér elleni gyógyszerek nem szüntetik meg a betegség okait. Különböző hatóanyagokkal kaphatók vényköteles vagy vény nélkül kapható gyógyszerek. Ha a fájdalomcsillapítás a fő szempont, akkor helyi érzéstelenítő (lidokain, cinchokain) vagy kortizon tartalmú gyógyszer jöhet szóba.
Haemorrhoid krém
Az érintettek gyakran használnak aranyér elleni krémet cinkkel, aloe verával vagy [boszorkánymogyoróval\] \(/boszorkánymogyoró/). A hatóanyagok jól tolerálhatók, és a betegség korai szakaszában javíthatják a tüneteket. Ha krémmel szeretné kezelni az aranyeret, nincs szükség receptre. Az aranyér kezelésére alkalmas krém gyógyszertárakban és drogériákban kapható.
Aranyér kenőcs
Krém helyett kenőcsöt is használhat aranyér ellen. Mi a legjobb kenőcs aranyér ellen? A Hametum aranyér kenőcs és a Rossmann aranyér kenőcs (SOS aranyér kenőcs) két olyan termék, amely bizonyítottan hatékony. Mindkét terméket egy applikátor segítségével juttatják be a végbélnyílásba. A kenőcs hatásos az aranyérbetegség enyhe tüneteire, ugyanakkor fertőtleníti és nyugtatja az irritált bélnyálkahártyát.
Ha az aranyeret kenőccsel kívánja kezelni, az aranyér kenőcs és a kúpok kombinációja is megfelelő. Napközben a kenőcsöt székelés után kell alkalmazni. Este, lefekvés előtt a kúp biztosítja, hogy az összetevők egész éjszaka hatnak.
Aranyér párna
A gyógyszertárban vagy szaküzletben kapható aranyérpárna csökkenti a végbélre nehezedő nyomást és mérsékli a fájdalmat. Ez lehetővé teszi, hogy hosszabb ideig üljön a munkahelyén és otthon anélkül, hogy újra és újra fel kellene állnia. A legtöbb párna egyfajta ülésgyűrű, amelynek a belsejében van egy mélyedés. Léteznek ortopédiai üléspárnák is, amelyeknek speciális formájuk van. Készítse el saját aranyérpárnáját: Lehetséges ez? Egy kis ügyességgel maga is készíthet ülőpárnát. Nincs értelme, mert a dm vagy a Rossmann aranyérpárnák mindenki számára megfizethetőek.
Mi a teendő az aranyérrel kapcsolatban
Sok szenvedő kérdezi magától: Mit tegyen az aranyérrel. Az 1. stádiumtól eltekintve az aranyérpárnák nem tűnnek el maguktól. Ahhoz, hogy véglegesen megszabaduljunk a zavaró erektől, orvosnak kell eltávolítania őket. Ez történhet érszorítással (gumiszalaggal történő lekötéssel), szkleroterápiával vagy műtéttel. Az, hogy melyik eljárást alkalmazzák, az aranyérbetegség mértékétől függ.
Aranyér gumiszalag lekötés
Az 1-3. fokozatú aranyér gumiszalaggal történő lekötéssel eltávolítható. Az eljárás ambulánsan, érzéstelenítés nélkül történik. Mivel az aranyér gumiszalaggal történő lekötése során a kezelt szövet visszafejlődik és elhal. Milyen tapasztalatokat szereztek a betegek a gumiszalagos aranyérlekötéssel kapcsolatban? Előfordul, hogy a kezelés után enyhe vérzés és fájdalom jelentkezik.
Egyeseknél az érpárnák rövid idő után újra megduzzadnak. Az orvosok ilyenkor újabb gumiszalag-ligációt, szkleroterápiát vagy műtétet javasolnak. Nem jó ötlet, ha saját maga próbálja elvégezni az aranyér gumiszalag-ligációt. Az eljárás orvos kezébe tartozik, mert szakszerűen kell elvégezni.
Szklerotizáló aranyér
Az 1. és 2. fokú aranyér szkleroterápiája egy fájdalommentes kezelési módszer, amelyet ambulánsan végeznek a rendelőben. Az orvos a végbélnyílásba bevezetett végbéltükör segítségével szklerotizáló szert fecskendez a megnagyobbodott aranyérpárnákba. Ennek hatására az erek fala begyullad, így a kezelt erek összetapadnak. A szövetek ezután elhalnak, és a megduzzadt érpárna mérete csökken.
Szklerotizáló aranyér: Milyen utóhatásai vannak? Mellékhatások csak ritkán fordulnak elő. Néha enyhe fájdalom, vérzés vagy nyomás- és idegen test érzés jelentkezik. Ha az orvos férfiaknál az aranyér szklerotizálásakor véletlenül az ondóhólyagokba vagy a prosztatába fecskendez, az nagyon fájdalmas. Az eljárás sikerességi aránya 10 és 46 százalék között van. Sok embernél az aranyér két-három év múlva ismét megnagyobbodik.
Aranyér műtét
Előrehaladott, súlyos tünetekkel járó 3. és 4. fokú aranyérbetegség esetén az aranyérműtét is szóba jöhet. A műtétre különböző módszerek állnak rendelkezésre. A műtét általános vagy részleges érzéstelenítésben történik, és kórházi tartózkodásra lehet szükség. A legtöbb esetben a megduzzadt érpárnákat lézerrel, szikével vagy ollóval távolítják el, majd összevarrják.
Mennyi ideig tart az aranyérműtét? Az alkalmazott eljárástól függően a műtét tíz perc és egy óra között tart. Milyen tapasztalatok vannak az aranyérműtéttel kapcsolatban? A szövődmények között gyakran előfordul vérzés, fájdalom és vizelési problémák. A megműtöttek három-kilenc százalékánál az artériás erek egy éven belül ismét kitágulnak.