A hüvelyi mikózis tabutéma társadalmunkban. Ezért sok mítosz él a fertőzéssel és a betegséggel kapcsolatban. Pedig az érzékeny külső nemi szervek és a hüvely nyálkahártyájának betegségei nagyon gyakoriak. A megfelelő kezeléssel a hüvelyi mikózis gyorsan és sikeresen kezelhető.
Hüvelyi mikózis
A hüvelyi mikózis, más néven hüvelyi mikózis, gyakran összefügg a tisztátalan WC-kkel és a személyi higiénia hiányával. Néha a laikusok is nemi betegségnek tekintik. Ezek a mítoszok hamisak, és szégyenérzetet keltenek a hüvelyi gombás fertőzésben szenvedő nőkben. A gomba sok nő hüvelyében észrevétlenül telepszik meg, és bizonyos körülmények túlzott fertőzöttséget váltanak ki.
Mi a hüvelyi mikózis?
Az ember bőrén és nyálkahártyáján számos gomba található. Egészséges embernél a gombák és a mikroorganizmusok egyensúlyban vannak, így nem történik nemkívánatos terjedés. A hüvely nyálkahártyáján az alacsony pH-érték korlátozza az élesztőgombák terjedését. A hüvelyi környezet megváltozása kiválthatja az élesztőgombák, például a Candida albicans túlzott elszaporodását.
Kit érinthet a hüvelyi mikózis?
Elvileg az emberek bármely életkorban megkaphatják a hüvelyi mikózist. Lehetőleg a szülőképes korú nők érintettek. De a csecsemőket, a gyermekeket és a menopauza utáni nőket is érintheti a hüvelyi mikózis.
Milyen gyakran fordul elő hüvelyi mikózis?
A hüvelygomba gyakoriságára vonatkozó pontos adatok nem ismertek. Becslések szerint a nők mintegy 70%-a szenved életében legalább egyszer hüvelygombás fertőzésben. Ez azt jelenti, hogy a nők számára egyértelműen fennáll a hüvelygombásodás kockázata.
A hüvelyi gombásodás fertőző a férfiak számára?
A hüvelyi mikózis elvileg nem nemi betegség. A candida baktériumok azonban nagyon fertőzőek. Éppen ezért könnyen előfordulhat, hogy a gomba a szex után megtelepszik a férfi nemi szervén.
A hüvelyi mikózis tünetei
A hüvelyi gombásodás jellemzője mindenekelőtt az intenzív viszketés a hüvely és a szeméremajkak területén.
Melyek a hüvelygomba tipikus tünetei?
A hüvelyi mikózisnak általában nagyon tipikus tünetei vannak. Nem kell azonban minden tünetnek egyszerre észlelhetőnek lennie. A vezető tünetek a következők:
- Erős [viszketés]()
- Fájdalom vizeléskor
- Fehér, morzsalékos váladékozás
- Szürkésfehér bevonat a hüvelyen
- Okozhat a hüvelygomba véres váladékot?
Általában a vérzés nem jellemző tünete a hüvelygombának. A hüvely területén lévő bőrt azonban megtámadja és begyullad a gomba. Ennek következtében a WC-papírral vagy törülközővel történő mechanikus igénybevétel enyhe sérüléseket okozhat. Az eredmény enyhén barnás folyás lehet. Ha a hüvelyi gombásodás miatt vér jelenik meg a váladékban, tanácsos orvoshoz fordulni.
Mik a hüvelyi szájpenész jelei gyermekeknél?
A lányoknál a hüvelyi szájpenész a felnőtt nőkéhez hasonló tünetekkel jár. A gyermekeknél azonban még nincs olyan folyás, amely segíthetne a diagnózis felállításában. Ezért a következő tünetekre kell figyelni:
- Súlyos viszketés és égés
- Duzzanat és bőrpír a hüvely körül
- Bőrgyulladás a nemi szervek területén
- Fájdalom vizeléskor
Mi a különbség a hüvelyi gombásodás és a bakteriális fertőzés között?
A hüvelygomba és a bakteriális vaginózis tünetei nagyon hasonlóak. A váladék halszaga és a bőrpír hiánya bakteriális fertőzésre utal.
Hogyan lehetek biztos abban, hogy hüvelygomba vagy bakteriális fertőzés van-e?
Ahogyan a hüvelyi mikózis vizsgálatát a nőgyógyásznál végzik el, ez otthon is elvégezhető. A kenetvizsgálat kezelése is egyszerű. A 90%-os pontossággal a hüvelyi mikózis otthoni használatra szánt tesztjei nagyon megbízhatóak. Ezek a tesztek gyógyszertárakban és drogériákban kaphatók.
A hüvelyi mikózis okai
Különböző körülmények között felborul az egyensúly a hüvelyben. Ennek különböző fizikai, de pszichés okai is lehetnek.
Mi okozza a hüvelyi gombásodást?
A hüvelyi mikózis gyakran más okok tünete, mint például:
- Hormonváltozások
- [Hüvelyszárazság]()
- olyan betegségek, mint a cukorbetegség vagy az AIDS
- Az immunrendszert elnyomó gyógyszerek
- Túlzott higiénia
- Védekezés nélküli nemi közösülés
Milyen hatással vannak a hormonok a hüvelygomba kialakulására?
A hüvelyi gombásodást hormonális változások is kiválthatják. Ha a szervezet több ösztrogént termel, megnő a glikogén (cukor) képződése. Ez a legjobb táptalaj az olyan élesztőgombáknak, mint a Candida albicans. A nők ösztrogénszintje életük során újra és újra változik. Az erős, természetes változások adottak:
- A terhesség során
- A fogamzásgátló tabletta szedésével
- A pubertás során
- A menopauza során
- Röviddel a szülés előtt
Mely gyógyszerek segítik elő a hüvelyi gombásodást?
Különösen az immunrendszert károsító gyógyszerek váltanak ki hüvelyi mikózist. Ezek közé tartoznak a következők:
- Antibiotikumok
- reumaellenes gyógyszerek
- Immunszuppresszánsok, mint a kortizon
- Kemoterápiás szerek
Miért okoz az antibiotikumtól hüvelyi szájpenész?
A hüvelygomba antibiotikumok szedése esetén nem ritka. A gyógyszerek a szervezetben lévő baktériumok ellen harcolnak. Sok antibiotikum azonban nem csak a kórokozók, hanem általában a baktériumok ellen hat. Ez elpusztítja a hüvely nyálkahártyájában lévő védő tejsavbaktériumokat is. Ezáltal megváltozik a hüvely környezete, és az élesztőgombák nagyon jól el tudnak szaporodni. Ezért a hüvelygomba az antibiotikumok gyakori mellékhatása.
Milyen okai vannak a visszatérő hüvelyi mikózisnak?
A hüvelyi gombásodás elleni kezelés után a gomba eltűnt. Mindazonáltal nem mindig garantált, hogy a hüvelyflóra újra ép. Ráadásul a védekezés nélküli nemi közösülés újabb fertőzéshez vezethet. A súlyos stressz vagy betegségek szintén növelhetik a hüvelyi gombásodásra való fogékonyságot.
Milyen hatással van a stressz a hüvelyi mikózis okaként?
Ha a hüvelyflóra ép, az élesztőgombák csak korlátozott mértékben szaporodnak. A pszichológiai problémák, például a stressz gyengítik az immunrendszert. Ezáltal a baktériumok és gombák könnyebben elszaporodnak, és olyan betegségeket okoznak, mint a hüvelygomba. Az egészséget befolyásoló pszichológiai problémák a következők:
- különösen a munkahelyi stressz, egészen a kiégésig.
- halál, elválás vagy traumatikus élmények miatti pszichológiai stressz
- mentális betegségek, például szorongásos zavarok
Kezelje a hüvelyi mikózist
A hüvelyi élesztőgomba-fertőzés nem csak kellemetlen. Sok nő túl intimnek találja a témát. Ezen az sem segít, hogy a nők többsége legalább egyszer már átesett ezen a betegségen. A hüvelygomba gyorsan és megbízhatóan kezelhető, és nem ad okot aggodalomra.
Mennyi ideig tart a hüvelygomba kezelése?
A betegség időtartama általában 3-5 nap. A kezdeti fertőzés és a későbbi megbetegedés között különbségek lehetnek. Fontos, hogy a gyógyszereket addig szedjük, amíg a receptben feltüntetett időtartamig.
Megszűnhet a hüvelyi gombásodás magától?
A hüvelyi gombásodás néha magától is elmúlik. Ekkor azonban különös gondot kell fordítani arra, hogy a gomba ne terjedjen tovább. Ezért különös figyelmet kell fordítani a higiéniára. Mivel a gomba néhány nap alatt nagymértékben elszaporodhat, gyors kezelés ajánlott.
Szükség van-e orvosra a hüvelygomba esetén?
Általában nem szükséges orvoshoz fordulni a hüvelyi mikózis miatt. A következő esetekben nem szabad eltekinteni a nőgyógyász felkeresésétől:
- Ha a hüvelygomba jelei nem egyértelműek.
- Ha Ön terhes.
- A tünetek három nap után sem javultak az otthoni gyógymódok ellenére.
- A krónikus hüvelygomba évente több mint négyszer fordul elő.
- További tünetek, például láz, erős fájdalom és véres vizelet jelentkezik.
- Ön 18 évesnél fiatalabb.
Hogyan kezelik a hüvelyi mikózist?
A hüvelyi mikózis kezelése szinte kizárólag gombák elleni gyógyszerekkel, úgynevezett antimikotikumokkal történik. Gyakran a hüvelyi mikózis gyorsan kezelhető. Ha azonban a hüvelyi mikózis más betegségek tünete, vagy ha krónikus, akkor az orvossal konzultálva holisztikus megközelítést kell alkalmazni.
Mi segít a hüvelygomba ellen?
Az antimikotikumok elpusztítják a gombákat, és ezáltal gyógyítják a hüvelyi gombásodást. Az antimikotikumok hatóanyagai az élesztőgombák sejtmembránját támadják meg és perforálják azt, vagy akadályozzák a sejtmembrán valamelyik összetevőjének kialakulását. A sejtmembrán megbontása az élesztőgombák elpusztulását okozza.
Melyik hüvelyi gomba jogorvoslatok működnek a legjobban?
A Candida élesztőgombák elleni gyakori hatóanyag a nisztatin, amelynek hatékonysága 80%. Az imidazol klotrimazol az élesztőgombák minden típusa ellen hatásos. A hatóanyagok a következő formákban állnak rendelkezésre:
- Helyi gombaellenes szerek: Hüvelyi tabletták, kúpok, krémek.
- Szisztémás gombaölő szerek: Tabletták, szájon át szedhető
A hüvelyi gombásodás elleni lokálisan ható gyógyszerek gyakran elegendőek a betegség kezelésére. Nem terhelik a szervezetet, mert regionálisan alkalmazzák őket. Súlyos fertőzés esetén a hüvelyi mikózis elleni kezelés szájon át szedhető tabletták szisztémás adagolásával történik.
Használhatok vény nélkül kapható gyógyszereket hüvelyi gombásodásra?
A hüvelygomba elleni gyógyszerek vény nélkül kaphatók a gyógyszertárban. Ezek helyileg alkalmazandó antimikotikumok, például krémek vagy hüvelytabletták. Ha a súlyos tünetek szájon át szedhető tablettákat igényelnek, ezeket orvosnak kell felírnia. Ezek a gyógyszerek csak receptre kaphatók.
Milyen mellékhatásokat okozhatnak az antimikotikumok?
A helyileg alkalmazott gombaölő szerek csak az alkalmazási területen okoznak mellékhatásokat. Ezek közé tartozhat a bőrirritáció, sőt égés és viszketés is. A szájon át szedett szisztémás szerek fizikai panaszokat okozhatnak. A hatóanyagtól függően ezek közé tartoznak a bőrirritációk, gyomor-bélrendszeri panaszok és fejfájás, valamint ritka esetekben a májértékek emelkedése. Ezért a szisztémás antimikotikumok terhesség alatt nem szedhetők.
Hogyan kezelik a hüvelyi mikózist a terhesség alatt?
A hüvelyi mikózis a hormonális változások miatt gyakrabban fordul elő terhesség alatt. A szülés során a hüvelygomba a szájon keresztül bejuthat a baba szervezetébe. Az újszülöttek nem rendelkeznek megfelelő védekezőképességgel a gombás fertőzéssel szemben, ezért születés után azonnal gombaellenes gyógyszerrel kell kezelni őket. Az 1500 gramm alatti koraszülöttek esetében a gombás fertőzés akár életveszélyes is lehet. Emellett vannak arra utaló jelek, hogy a hüvelyi gombásodás koraszülést is kiválthat. Ezért a hüvelyi mikózist a terhesség alatt kezelni kell. A 34. héttől kezdve a terhes nőknek a hüvelyi mikózis megelőzésére szolgáló szűrővizsgálaton kell részt venniük. A helyi antimikotikumok, mint például az imidazol, biztonságosnak tekinthetők a terhesség alatt. Mindazonáltal mindenképpen beszélni kell a nőgyógyásszal, mielőtt bármilyen gyógyszert alkalmaznának a terhesség alatt.
Mit kell figyelembe venni az antimikotikumok szedésekor?
Az antimikotikumokkal az első tünetek gyorsan enyhülnek. Azonban még ha a tünetek enyhülnek is, a gyógyszert az ajánlott alkalmazási idő végéig kell alkalmazni. Ha a használat időtartama lerövidül, a még jelenlévő gombaspórák gyorsan újabb fertőzést okozhatnak.
Segíthetnek a házi szerek a hüvelyi gombásodáson?
Kevés házi gyógymód képes ténylegesen felvenni a harcot a hüvelygombával, mivel nem tartalmaznak gombaellenes hatóanyagokat. Más házi szerek nem alkalmasak a hüvelyben való használatra, mert irritációt és allergiát okozhatnak. Egyes anyagok azonban támogathatják a hüvelygomba tüneteinek kezelését. A kamilla ülőfürdőként enyhíti a tüneteket a gyulladáscsökkentő és nyugtató anyagoknak köszönhetően. A [varázsmogyoró\]\(/varázsmogyoró/) ülőfürdőként vagy krémként nagyon jól segít a viszketés megszüntetésében. A kenyérpálinka és más, a szervezet védekezőképességét erősítő házi szerek támogatják a gyógyszeres kezelést.
Hogyan segítenek a tejsavbaktériumok a hüvelyi gombásodás ellen?
A tejsav folyamatosan jelen van a hüvelyben, és felelős a savas környezetért. A hüvely kiegyensúlyozott pH-értéke mellett az idegen baktériumok és gombák nehezen tudnak elszaporodni. Ha ez a hüvelyi klíma megzavarodik, fertőzések keletkeznek. A tejsavbaktériumokkal történő kezelés segít a fertőzés során a hüvelyi környezet újjáépítésében, és így felgyorsítja a gyógyulást. A tejsavbaktériumokat a hüvelyi gombásodás megelőzésére is lehet használni. Erre a célra a gyógyszertárban kapható tejsavbaktériumokat kell használni. A gyakran házi gyógyszerként ajánlott joghurt nem alkalmas a kezelésre. Olyan adalékanyagokat tartalmaz, amelyek további fertőzéseket okozhatnak.
Mit kell figyelembe venni a hüvelygomba esetén a szex során?
Szex közben a hüvelygomba átvihető a partnerre. Még ha a partner nem is fertőzött, és tünetmentes marad, a péniszén a fityma alatt gombaspórák találhatók. Ezért a hüvelygombafertőzés során kerülni kell a nemi közösülést. Alternatív megoldásként az óvszer nyújt némi védelmet az élesztőgomba ellen. A lappangási idő miatt a partnert mindig meg kell vizsgálni a védekezés nélküli közösülés során. A nő újrafertőződésének elkerülése érdekében a férfi partner fertőzését kezelni kell.
Hogyan kezelik a hüvelygombásodást az időszak alatt?
A hüvelykúpok és a hüvelyi gombásodás elleni szájon át szedhető tabletták az időszak alatt is gond nélkül alkalmazhatók. Kerülje a légáteresztő betétek vagy bugyibetétek használatát a bőr túlmelegedésének megelőzése érdekében. A hüvelykúpok és hüvelytabletták esetében a tamponok szintén nem alkalmasak, mivel akadályozzák a hatást.
Mi segíti elő a hüvelygomba gyógyulását?
Az orvosi kezelés mellett a fertőzés alatt különös figyelmet kell fordítani a higiéniára. A következő intézkedések segítenek:
- Az alsóneműt és a törölközőket legalább 70 °C-on mossuk ki a gombák és spórák elpusztítása érdekében.
- Rövidítse meg a fanszőrzetet, hogy megakadályozza a nedvesség felgyülemlését a hüvelyben.
- Naponta kétszer cseréljen alsóneműt
- Ne ossza meg a törölközőt egynél több személlyel
Mi történik a hüvelygomba kezelés nélkül?
Ha a hüvelygombásodást nem kezelik, az élesztőgomba rövid időn belül elterjedhet. Nem csak a hüvelyben szaporodik el, és ott fokozza a tüneteket. A gomba átterjedhet a szomszédos régiókra, például az anális területre is. Ez fájdalmas tüneteket okoz.
Miért jön vissza a hüvelyi gombásodás?
Ha a hüvelyi mikózis több mint háromszor visszatér, a betegséget krónikusnak nevezzük. Ez az élesztőgombával fertőzött nők körülbelül 5-10%-át érinti. Ha a gombafertőzésnek kedvező okot, például a dohányzást, a stresszt, a cukorbetegséget, az antibiotikumok szedését nem szüntetik meg, a fertőzés újra és újra kiújulhat. Ugyanígy más fertőzési források is jelen lehetnek a gombafertőzéssel, mint például a szájüreg, a belek, a szeméremszőrzet. Ez mind a nőt, mind a partnerét érintheti. Ha a hüvelyi gombásodás folyamatosan visszatér, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Az orvos segíthet megtalálni az okot. A nő és partnere orvosi kenetvétele kimutathatja a rejtett gombás fertőzéseket.
Hüvelyi mikózis megelőzése
Nem csak a terhesség alatt fontos a hüvelygomba megelőzése. Különösen antibiotikumok szedése esetén lehet megelőzni a hüvelygombásodást. A legfontosabb itt az, hogy a hüvelygomba ne terjedjen feleslegesen, és ne legyen krónikus lefolyású.
Hogyan lehet megelőzni a hüvelyi gombásodást?
A hüvelyi gombásodás megelőzésére szolgáló módszerek a gyógyulási folyamatot is segítik. Csak néhány pontot kell figyelembe venni:
- Az alsóneműket legalább 60 °C-on mossuk.
- Az alsóneműnek bőrbarát pamutból kell készülnie, hogy se hő, se nedvesség ne gyűljön fel.
- Használjon légáteresztő bugyibetéteket és műanyag ragasztócsík nélküli betéteket.
- Az intim tisztálkodáshoz elsősorban vizet használjon. Szükség esetén szappanmentes, pH-semleges mosakodókrémeket kell választani.
- Tisztítás után alaposan szárítsa meg a bőrt az intim területen.
Hogyan lehet megelőzni a hüvelyi mikózist antibiotikumokkal?
Ha hajlamos a hüvelygombára, ezt az antibiotikumos kezelés előtt meg kell beszélni az orvossal. Különösen a hosszú ideig szedett antibiotikumok növelik a gombás fertőzés kockázatát. Krónikus hüvelyi gombásodás esetén gyorsan ható gyógyszert kell választani. Alternatívaként a hüvelyi mikózis profilaktikus kezelése is megbeszélhető, például tejsavbaktériumokkal.
Hogyan lehet megelőzni a hüvelyszárazságot?
A hüvelyszárazságot gyakran a hormonális változások is okozzák. A hüvely környezete és így a védő nyálkahártya környezete is zavart szenved. A száraz nyálkahártya nem jelent gátat a gombák és baktériumok ellen. A bevált háztartási szerek, mint a varázsmogyoró, az olívaolaj vagy a hidratáló krémek védik az intim területet és ellátják nedvességgel.