Sokan ismerik a "farkast futtatni" kifejezést. Az elnevezés a bőrfarkas betegségre vezethető vissza, orvosi nevén intertrigo. Ez egy felületes bőrbetegség, amelyet a bőr mozgás közbeni súrlódása okoz.
Mi az intertrigo definíciója?
Az intertrigo a bőr felületes irritációja és lebomlása. Ennek a bőrbetegségnek az oka a nedves bőrfelületek egymáshoz dörzsölődése.
Milyen tünetei vannak az intertrigónak?
Az intertrigo a bőr felső rétegeinek sérülését okozza a súrlódás miatt. Ennek a bőrbetegségnek a legjellemzőbb tünetei a következők:
- Vörösség és duzzanat
- Viszketés és bizsergés
- égő érzés, főleg izzadáskor
- fájdalom, különösen érintésre
- Kéregképződéssel járó váladékozás
- Pusztulák és nyárfák
Nem feltétlenül fordul elő minden tünet. Általában az intertrigo az érintett területen kipirosodott és duzzadt bőrrel kezdődik. Ha ezeket a területeket nem kezelik, a tünetek súlyosbodhatnak. Ennek következtében gyakran előfordulnak baktériumokkal vagy élesztőgombákkal, például Candida albincannal való fertőzések.
Mi az oka az intertrigónak?
Az intertrigo egy bőrfertőzés, amelyet a bőr meleg, nedves területekkel való érintkezés okoz. A nedves meleg hatására a bőr érzékenyebbé válik. Ha ezek a területek mozgások, például séta, túrázás vagy kocogás közben egymáshoz dörzsölődnek, kidörzsölődés keletkezik, amely elfertőződhet.
A test mely részein fordul elő szívesen az intertrigo?
A bőrfarkas olyan helyeken alakul ki, ahol a nedves bőr egymáshoz dörzsölődhet. Ezért a bőrredők különösen érintettek. Az intertrigo szempontjából veszélyeztetett helyek a következők:
- Lágyék: Az ágyéknál a has és a combok összeérnek, és ülve ráncok jelennek meg a bőrön.
- A hónalj: A meleg és a nedvesség ideális feltételeket biztosít a bőrfarkasnak mozgás közben.
- Mell: A nőknél gyakrabban fordul elő intertrigo a mell alatt, mert a melltartó miatt az ottani bőr gyorsan irritálódik.
- Genitális és anális területek: A meleg, nedves környezet ezeken a területeken felpuhítja a bőrt, és lehetővé teszi az intertrigo kialakulását.
- Hasi redők: Túlsúlyos egyéneknél a nedvesség összegyűlhet a hasi ráncokban, ami súrlódás esetén intertrigóhoz vezet.
- Combok: Sportolás közben a combok belső részei egymáshoz dörzsölődhetnek, ami bőrpangást idézhet elő.
Melyek az intertrigo kockázati tényezői?
Az intertrigo bárkinél kialakulhat, kortól és fittségtől függetlenül. Az intertrigo kialakulásának néhány kockázati tényezője a következő:
- Elhízás: a nedvesség gyorsan felhalmozódik a test redőiben, ami felpuhítja a bőrt.
- Sport: A sportolás közbeni izzadás fokozott bőrnedvességhez vezet, és súrlódás esetén intertrigót vált ki. Ez különösen igaz a túrázásra, kocogásra és kerékpározásra.
- Szűk ruházat: A szűk ruházat korlátozhatja a légáramlást, és a nedvességet a testre zárhatja.
- Nem megfelelő higiénia: Ha a nedves bőrt nem tisztítják és szárítják meg megfelelően, az a baktériumok és gombák táptalaja lehet.
- Betegségek: A károsodott immunrendszerrel és cukorbetegséggel élők fokozottan ki vannak téve az intertrigo kockázatának.
- Csecsemők: Az újszülötteknek és csecsemőknek sok bőrredőjük van, különösen a nyakon és a lábakon. Ugyanakkor a bőrük érzékeny. Ha a nedves területeket nem szárítják megfelelően, gyorsan kialakul a bőrpír és a fertőzések.
- Bőrbetegségek: A már meglévő bőrbetegségekben, például pikkelysömörben és neurodermitiszben szenvedők nagyobb valószínűséggel szenvednek intertrigótól.
- Felesleges bőrfelület: A nagy súlyvesztés miatt sok bőrredő alakul ki, amelyekben összegyűlhet a nedvesség.
Hogyan kezelik az intertrigót?
Az intertrigo kezelése a betegség súlyosságától függ. A kezdeti, bőrpírral és viszketéssel járó stádiumban elsősorban a tüneteket kezelik. Ha már kialakult egy baktérium- vagy élesztőgombás fertőzés, akkor a kórokozók elleni gyógyszeres kezelés szükséges. Emellett a viselkedés megváltoztatásával is támogatható a bőrfarkas gyógyulása.
Milyen intézkedések segítenek az intertrigo esetén?
Az enyhe tünetek korai szakaszában a higiénia és a megfelelő viselkedési intézkedések nagy jelentőséggel bírnak. Fontosak a következők:
- Az érintett bőrfelületek rendszeres tisztítása vízzel és enyhe szappannal.
- A nedvességgel való érintkezés vagy erős izzadás után a területek alapos szárítása. A bőrt puha törülközővel kell letörölni, anélkül, hogy nyomást gyakorolna rá. Hajszárító is használható a szárításhoz, ha az érintkezés fájdalmat okoz.
- A megfelelő ruházat kiválasztása lehetővé teszi, hogy a levegő elérje a bőrt és felszívja a nedvességet.
- A gyulladt bőrredőkben a súrlódás meleg időben géz vagy pamutszövet betét használatával csökkenthető.
- A kipróbált és bevált házi szerek segítenek az akut tünetek ellen.
Milyen ruhák alkalmasak az Intertrigo viselésére?
A ruházatnak nagy hatása van az intertrigo kialakulására. A bőrnek a lehető legszárazabbnak kell maradnia, hogy ne puhuljon fel és ne váljon érzékennyé. Van néhány intézkedés, amit meg kell tennie, hogy segítsen ebben:
- Természetes anyagok: A természetes anyagokból, például pamutból készült ruházat lélegző, és sok nedvességet szív fel a testből. Ugyanakkor a pamut különösen bőrbarát és alkalmas az allergiások számára.
- Széles szabás: A lazább, nem szűk szabású ruhák több levegőt engednek a bőrhöz, és kevesebb nyomást gyakorolnak a bőrre.
- Ne használjon szintetikus szálakat: A szintetikus anyagok, például a poliészter és a nejlon nem légáteresztőek. Ez azt jelenti, hogy nem jut levegő a testhez, és az illető többet izzad. Ez alól kivételt képeznek a sportoláshoz használt funkcionális ruhák. Ezek speciális membránokat tartalmaznak, amelyek a nedvességet elszállítják a testtől.
- Ruhaváltás: Ha a ruhák nedvesek lettek, célszerű gyorsan lecserélni őket.
Milyen otthoni jogorvoslatok segítenek az intertrigo esetén?
Számos kipróbált és bevált házi gyógymód létezik, amelyek krémként, kenőcsként vagy borogatásként hatásosnak bizonyultak. Enyhe tünetek esetén ezek a megfelelő intézkedésekkel együtt gyakran elegendőek az állapot kezelésére. Ezek közé tartoznak a következők:
- Cinkkenőcs: A cink szárító, bőrvédő és sebgyógyító hatású. Az érintett területekre naponta legalább kétszer könnyű kenőcsöt kell felvinni.
- Boszorkánymogyoró: A boszorkánymogyoró tanninokat tartalmaz, amelyek csökkentik a viszketést és a gyulladást. A varázsmogyorónak összehúzó hatása is van, ami azt jelenti, hogy összehúzza a bőrt. A bőr összehúzódása csökkenti a sebfelületet, és így elősegíti a gyógyulást. Erre a célra alkalmasak a varázsmogyoró alapú krémek vagy a rendszeres nedves borogatás.
Milyen gyógyszerek segítenek az intertrigo fertőzésnél?
Ha a bőrpír több napig fennáll, vagy ha a seb könnyezik, akkor baktériumok vagy gombák telepedhettek meg a sebben. Ezekben az esetekben antibiotikumos vagy gombaellenes kezelésre van szükség. Ezeket csak a bőrgyógyász megfelelő diagnózisa után szabad alkalmazni. A diagnózis felállításához bőrmintát vesznek, és mikroszkóp segítségével megvizsgálják a kórokozót. A kiértékelés után az orvos a kórokozónak megfelelően választja ki a gyógyszert.