A körömgomba nemcsak csúnyán néz ki, hanem fájdalmat is okozhat, ha nem kezelik. A gombás fertőzés az ujjakon és a lábakon lévő körmöket is érintheti. A latinul onychomycosisnak nevezett betegség gyakran fordul elő, és világszerte körülbelül minden ötödik felnőtt érintett.
A körömgomba tünetei
Az ujj- és lábkörmök szarvból készülnek, amely nagy arányban tartalmaz keratint. Ez a szaruréteg általában jó védelmet képez a kórokozók, például gombák vagy baktériumok behatolásával szemben. Ha a szaruréteg sérült vagy kevésbé stabil, a baktériumok és gombák behatolhatnak.
Hogyan ismerhetem fel a körömgombát?
![nagelpilz2.jpg]( =1400x940)
Az érintett köröm elülső szélétől kezdve az elszíneződés az egész területre kiterjed. Ennek következtében a körömgomba a következő tünetekben mutatkozik meg:
- a kezdeti szakaszban tompa, tejszerű színű körmök.
- törékeny körmök és az egyes körömrétegek leválása
- világos csíkok vagy foltok
- Sárgás vagy barna elszíneződések vagy foltok.
- Vastagabb körömlemez
- A körömágy gyulladása
- A környező bőr kipirosodása
A körömgomba diagnosztizálása már a korai stádiumban nagy előnyt jelent, amikor a köröm elveszíti fényét és zavarossá válik. Ekkor a gyorsan megkezdett terápia jelentősen lerövidítheti a kezelés időtartamát.
Veszélyes a körömgomba?
Az onychomycosis nem életveszélyes betegség, de kellemetlen következményeket okozhat. Ha a körömgombát nem kezelik időben, az átterjedhet más körmökre is. A végső stádiumban a gomba szétmarja a körmöt, és az elhal. A fájdalom a hegyekről az ujjakra és a lábujjakra is átterjed. A mindennapi mozgásokat, például az ujjakkal való fogdosást vagy a járást fájdalom kíséri. Ezenkívül a körömgomba további szövődményeket okozhat. Egyrészt a gomba a körömről a szervezetbe is átterjedhet. Ugyanakkor a körömgomba végső stádiumában gyakran előfordulnak kisebb bőrsérülések. Ezeken keresztül vírusok és baktériumok juthatnak be a szervezetbe, és gyulladást okozhatnak.
A körömgomba is okozhat fekete elszíneződést?
A körömgomba a körmök fekete elszíneződésével is jelentkezhet. Ha a gombák behatolnak a szarurétegbe, és kis üregeket hagynak maguk után, a köröm feketére színeződik. Hasonlóképpen, a köröm fekete elszíneződését okozhatja a köröm egy speciális gombafajta, a sötéten pigmentált fonalas gomba, a Neoscytalidiumdimidiatum. A köznyelvben ezt gyakran fekete körömgombának nevezik. A fekete színű körömgomba azonban nem veszélyesebb, mint más típusok. A kezelés is ugyanaz, mint a fehér körömgomba esetében.
A körömgomba okai
![nagelpilz3.jpg]( =1400x940)
A körömgombát általában a dermatofitáknak nevezett fonalas gombák okozzák. Ritka esetekben élesztő- és kenőgombák is okozhatják a fertőzést. A fonalas gombák szeretik a meleg, nedves klímát, mint amilyen a bőr felszínén uralkodik. A keratin fontos életalapja ezeknek a gombáknak. Az ujj- és lábujjkörmök magas keratintartalmukkal ezért ideális életfeltételeket biztosítanak.
Honnan származik a körömgomba
A mindennapi életben sok helyen találkozunk gombákkal. A körömgomba legtöbbször egy meglévő betegség, például egy kezeletlen lábgombás fertőzés következménye. De a körmökön vagy a bőrön lévő apró sebek is jó behatolási pontok lehetnek a gomba számára. A meleg és a nedvesség különösen kedvez a gombásodásnak. Ezért a dermatofiták általában a következő helyeken terjednek:
- Úszómedencék, szaunák és gyógyfürdők.
- Öltözők, zuhanyzók és mezítlábas sportszőnyegek a fitnesztermekben.
- szállodai szobák szőnyegszőnyegei
- Minden olyan helyen, ahol cipőt kölcsönöznek, például mászótermekben, síkölcsönzőben stb.
- Cipőboltok
A körömgomba kockázati csoportjai
![nagelpilz4.jpg]( =1400x940)
Nem minden kisebb sérülés vezet azonnal körömgombához. A legyengült immunrendszer vagy a gyenge keringés a leggyakoribb kockázati tényező a fertőzés fokozott kockázatához. Ezért az idősebb emberek nagyobb valószínűséggel betegszenek meg. Az alábbi, már meglévő betegségekkel rendelkező embereknek különösen figyelmesnek kell lenniük:
- Gyengült immunrendszer
- Cukorbetegség
- pikkelysömör
- keringési zavarok
- Izzadt lábak
A körömgombák egyformán gyakran fordulnak elő a lábujjakon és az ujjakon?
Az emberek gyakrabban érintkeznek idegen tárgyakkal az ujjaikkal. Ugyanakkor a kezek szárazabbak és gyakrabban mosnak. A lábujjak viszont gyakran vannak cipőben, ahol nedves a környezet. Ezért fordul elő gyakrabban körömgomba a lábujjakon, mint az ujjakon.
Kezelje a körömgombát
![nagelpilz5.jpg]( =1400x940)
A körömgomba nem múlik el kezelés nélkül. A körömgomba esetében a legfontosabb a korai felismerés, lehetőleg még a korai stádiumban. Minél hamarabb kezelik a gombát, annál rövidebb ideig tart. Általánosságban elmondható, hogy a betegeknek fel kell készülniük egy hosszadalmas kezelésre, amely a pácienstől is némi fegyelmet igényel.
Melyik orvos a körömgomba?
A köröm gombás fertőzései esetén a háziorvos a kapcsolattartó. Minél gyorsabban kezdi meg a kezelést, annál könnyebb és gyorsabb lesz a gyógyulási folyamat. A bőrgyógyász mikroszkópos és laboratóriumi vizsgálatokkal megbízható diagnózist is felállíthat, és kizárhatja a tünetek egyéb okait.
Mit tesz az orvos, ha körömgomba gyanúja merül fel?
A körömgomba kezelésénél fontos ismerni a kórokozó gombát. Ez lehetővé teszi a célzott gombaellenes szerek alkalmazását. A bőrgyógyász az orvosi fúróval óvatosan mintát vesz a köröm érintett területéről. A mikroszkóp segítségével egyértelműen diagnosztizálni tudja a körömgombát. Annak érdekében, hogy a gomba típusát ki lehessen jelölni, a mintából a bőrgyógyász a laboratóriumban gombatenyészetet készít. Ehhez a köröm mintát tápoldattal oltják be, és a gombásodás felgyorsul. A modern laboratóriumok már genetikai elemzéssel (PCR-teszt) is meg tudják határozni a gomba típusát, és így lerövidítik a kezelésig hátralévő időt.
Mi segít a körömgomba ellen?
![nagelpilz6.jpg]( =1400x940)
A kezelés alapvetően a betegség stádiumától függ. Antimikotikumokat használnak, amelyek elpusztítják a gombákat. A körömgomba kezdeti stádiumában gyakran elegendőek a körömlakkok, tinktúrák vagy antimikotikumokat tartalmazó kenőcsök. Ha a körömgomba előrehaladott állapotban van, szisztémás antimikotikumokat kell alkalmazni tabletta formájában. A helyi terápiára szolgáló készítmények elsősorban gyógyszertárakban kaphatók.
Hogyan hat a körömlakk a körömgomba ellen?
A körömgombát a gyógyszertárban kapható lakkokkal kezelheti. Ezek a termékek bifonazol, klotrimazol, ekonazol, ketokonazol, mikonazol és szertaconazol hatóanyagokat tartalmaznak. Ezek az összetevők gombaölő szerek, amelyek a gomba és spórái ellen küzdenek. A vizes lakkot vékonyan alkalmazzák, és behatol a körömbe. Mielőtt körömlakkot alkalmazna a köröm plicre, az érintett körmöt a lehető legjobban le kell reszelni. Így a hatóanyagok könnyebben elérik az üregekben lévő gombákat. A bőrgyógyászok és a gyógypedagógusok is kínálnak reszelést.
Milyen tabletták segítenek a körömgomba ellen?
Körömgomba esetén a tablettákat a fertőzést okozó gombától függően két különböző hatóanyagcsoportra osztják. A fonalas mikózisok fertőzéseinél, amelyek a fertőzések többségét teszik ki, a terbinafin hatóanyagot használják. Az itrakonazol nagyon sikeresen hat az élesztő- és a kenőgombák ellen. Az antimikotikumok vénykötelesek, és csak az orvossal való konzultációt követően szedhetők. Különösen májbetegségben szenvedő betegeknél kell gondosan mérlegelni a szedést. Körömgomba esetén terhesség és szoptatás alatt az antimikotikumok alkalmazását is meg kell beszélni a bőrgyógyásszal.
Milyen gyógymódok segíthetnek a körömgomba esetén is?
A körömgomba jó hatóanyaga a bifonazol. Ezt krémekben és kenőcsökben használják a gombák ellen. Mivel ez az anyag nem tud olyan mélyen behatolni a körömbe, a bifonazolt tartalmazó termékeknek emellett nagyobb dózisban karbamidot is kell tartalmazniuk. Az új termékek terbinafint tartalmaznak, amelyet eredetileg a gombásodás elleni tablettákban használnak. A 40% gyantát tartalmazó krémeket gyakran ajánlják számos helyi gombaölő szer előkészítéseként. Ezek a szerek felpuhítják a körmöt, és fokozatosan eltávolítható. Ezáltal a gombaellenes szerek jobban tudnak hatni.
Mennyi ideig tart a körömgomba kezelése?
A körömgomba kezelése hosszadalmas és türelmet igényel. Egyrészt a köröm a keratinnal a legjobb feltételeket kínálja a gombák növekedéséhez. Továbbá nehéz elpusztítani a gombákat és a spórákat a körömlemez alatt. Ezért a körömgomba helyi kezelése lakkkal, tinktúrával vagy kenőccsel akár 12 hónapig is eltarthat. A körömgomba elleni tabletták szedésekor a betegség általában néhány hét vagy hónap alatt megszűnik.
Milyen házi szerek segítenek a körömgomba ellen?
Vannak olyan házi gyógymódok, amelyek gombaellenes tulajdonságokkal rendelkeznek, és sikeresen felvehetik a harcot a gombákkal. Hatásuk azonban túl felszínes ahhoz, hogy a szaruréteg nehezen hozzáférhető területein harcoljanak a kórokozók ellen. Ezért a házi szerek inkább támogató jelleggel alkalmazhatók, hogy megakadályozzák a gombák átterjedését más ujjakra vagy lábujjakra, és enyhítsék a fájdalmat. A lábujjak gombás fertőzése esetén gyakran ajánlott a lábfürdő, hogy a körmök felpuhuljanak a lecsiszolás előtt. Ezeket megfelelő házi gyógymódokkal lehet keverni. A körömgomba kezelésére ajánlott házi gyógymódok a következők:
- A szódabikarbóna kiszárítja a nedves területeket, és csökkentheti a további terjedést. A szódabikarbónát por vagy paszta formájában a lábujjakra lehet szórni.
- A teafaolaj gombaölő és fertőtlenítő tulajdonságokkal rendelkezik. Semleges olajjal, például mandulaolajjal 1,1 arányban hígítva, megelőzésként vattapamaccsal alkalmazzuk az érintetlen körmökre. A levendulaolaj és a zsályaolaj is hasonló hatású.
- Az illóolajok, mint a teafa vagy levendulaolaj a lábfürdő adalékaként ápolják és megelőzik a készítményt a többi körmön is.
- Az almaecet csökkenti a pH-értéket, és így kedvezőtlen környezetet teremt a gombák számára. A láb- vagy kézfürdőben így védelmet nyújt a többi lábujjra vagy ujjra való átterjedés ellen.
- A varázsmogyoróból származó tanninok például összehúzó hatásúak, és így lezárják a sebeket. A baktériumok kevésbé tudnak behatolni a bőrbe. A boszorkánymogyorót\]\(/varázsmogyoró/) különösen a repedezett bőrre kell használni. A boszorkánymogyorót kivonat formájában lábfürdőhöz adhatjuk, vagy krémként használhatjuk a lábujjakra vagy az ujjakra.
Mit kell figyelembe vennem a mindennapokban körömgombával?
![nagelpilz7.jpg]( =1400x940)
A körömgomba gyorsan terjedhet. Egyrészt az átvitel más területekre magától a betegtől is megtörténhet. De más emberek, különösen családtagok is megfertőződhetnek. Ezért gombás megbetegedés esetén szigorú higiéniát kell betartani. A következő pontokat kell figyelembe venni:
- A betegnek külön törülközőt kell használnia az érintett területre. Ezt naponta, vagy ha hosszabb ideig nedves, cserélni kell.
- Lábgombásodás esetén lehetőség szerint pamutzoknit kell viselni, és azt minden nap cserélni kell. A cipőket hetente egyszer megfelelő cipőfertőtlenítővel kell kezelni.
- A manikűr vagy pedikűr eszközeit használat után fertőtleníteni kell. Ez akkor is érvényes, ha azokat látszólag nem érintett területeken használták.
- A lábujjak körömgombásodása esetén a zoknikat legalább 60 °C-on kell kimosni, akárcsak az ágyneműt. A legjobb, ha erős mosószert használunk. Ha a szennyes nem mosható magas hőmérsékleten, használjon higiéniai öblítőt.
- Másokra való tekintettel ne járjon mezítláb a lakásban, az uszodában és hasonló alkalmakkor, ha lábgombás vagy körömgombás.
- A lábujjakon lévő körömgomba esetén csak zokniban járjon a fürdőszobában, és csak az ágyban vegye le. Alternatívaként törölközőt használhat fürdőalátétként, és rendszeresen cserélje.
Mennyi ideig kell kezelni a körömgombát?
A körömgombát addig kell kezelni, amíg az orvos mikroszkóp alatt nem lát spórákat. Amíg ezek jelen vannak, a gomba gyorsan újra terjedhet. Még ha a kezelés hosszú időtartama próbára is teszi a türelmét, fontos, hogy kitartson.
Elmehetek-e körömgombával lábápolóhoz?
A kozmetikai lábápolás helyett érdemes felkeresni egy lábápolót. Az orvosi lábápoláshoz tartozik a körömgomba kezelése is. A lábápoló szakszerűen érdesíti a köröm bőrét, hogy a lakkok, tinktúrák és krémek jól behatolhassanak.
Van bennfentes tipp a körömgomba ellen?
A körömgomba meglehetősen új kezelési módszere a lézeres besugárzás. A lézer hő hatására elpusztítja a gombákat és spóráikat. A gomba típusától és a betegség mértékétől függően különböző eljárásokat választanak. Gyakran több kezelésre van szükség. A gyógyulási arány 68 és 80 % között van. Az eljárás hátránya, hogy az egészségbiztosítók nem fedezik a kezelés költségeit.
A körömgomba megelőzése
![nagelpilz8.jpg]( =1400x940)
Az életmódbeli szokások egyszerű megváltoztatásával csökkenthető a körömgomba kialakulásának kockázata.
- Fürdőcipőt kell viselni az uszodában, a szaunában, valamint az edzőtermek zuhanyzójában és öltözőjében.
- Mosakodás vagy zuhanyozás után alaposan szárítsa meg a kezét és a lábát. Ne feledkezzen meg a lábak közötti terekről és a körmök körüli területről sem.
- Az izzadt lábak megelőzése érdekében izzadságelnyelő pamutzoknit kell viselni.
- A cipő legyen légáteresztő bőrből. Hagyja a cipőt viselés után jól kiszellőzni, lehetőleg 24 órán át. Csak fa cipőfát szabad használni, mivel ez az anyag képes magába szívni a nedvességet.
- A cukorbetegségben és keringési zavarokban szenvedő, nagy kockázatú betegek számára ajánlott a rendszeres orvosi lábápolás. A körömgomba ellen megelőző intézkedéseket kell tenni. A kezelést az egészségbiztosítás részben fedezi.
- A kezeket és lábakat rendszeresen ápolni kell megfelelő krémmel. Ez a száraz és törékeny bőrt rugalmassá és kevésbé repedezetté teszi.
Milyen házi szerekkel lehet megelőzni a körömgombát?
A körömgomba okától függően számos megelőző intézkedés segíthet.
- Lábgomba esetén: A lábgombát a lehető leghamarabb kezelni kell. A levendulaolaj és a teafaolaj hatásos a gombák ellen. Mindkét illóolajat 1:1 arányban keverhetjük össze egy ápoló semleges olajjal, például mandula- vagy kókuszolajjal. A keveréket ezután egy vattapamaccsal dörzsöljük be az érintett területeket. A levendula- és teafaolajos lábfürdő szintén hatékonyan segít a lábgomba ellen.
- Repedezett bőrre és kisebb sebekre: A száraz, repedezett bőr hajlamos a repedezésre. A tanninok összehúzó és sebgyógyító hatásúak. Az értékes gyógyító anyagok fontos beszállítói a [boszorkánymogyoró\]\(/boszorkánymogyoró/) és a fekete tea. Mindkét házi szer lábfürdőként használható a gyors gyógyulás elősegítésére. A boszorkánymogyoró kenőcs is nagyon alkalmas erre a célra.