Az első tavaszi napsütés vagy a vakációs napsütés, a leégés gyorsan kialakulhat védelem nélkül. A kellemetlenségek, mint például a bőrpír és a fájdalom, súlyos égési sérülések esetén nagyon kellemetlenek. Mit lehet tenni a leégés ellen, hogy a piros arc vagy a viszketés az érintett testrészen gyorsan megszűnjön?
Hogyan alakul ki a leégés?
![sonnenbrand2.jpg]( =1400x940)
A szabadban testünk folyamatosan ki van téve a nap ultraibolya sugarainak, röviden UV-sugaraknak. Amikor a sugarak a bőrünket érik, az megváltozik. Ugyanezt a hatást mesterséges források, például szolárium vagy hegesztés is előidézheti. A sugárzást különböző hullámhosszúságokra bontjuk UV-A, UV-B és UV-C szerint. Az UV-B sugarak azért veszélyesek az emberi szervezetre, mert nagy energiájúak, és a légkör nem szűri őket. Ha túl sok UV-sugárzás éri a bőrt, a sejtek károsodnak és lassan elpusztulnak. A szervezet fokozott vérkeringéssel reagál, ami a bőr kipirosodását és a többi tünetet okozza.
Ki van veszélyben napozás közben?
A leégés azért tekinthető veszélyesnek, mert a bőrsejtek pusztulása bőrrákot okozhat. A világos bőrű és világos szőke vagy vöröses hajú emberek, valamint a csecsemők és a gyermekek nem szabad védelem nélkül a napnak kitenniük magukat. De a sötétebb bőrtípusok is gyorsan leéghetnek. A tengerparton vagy épületek mellett a visszaverődés miatt a napsugarak erősebbek, mint más helyeken. A napsugarak intenzitása minden méteres magassággal folyamatosan növekszik, így ott a leégés kockázata lényegesen nagyobb. Ilyen helyzetekben még a sötétebb bőrtípusú emberek is csak rövid ideig tartózkodhatnak védtelenül a napon.
Milyen tünetei vannak a leégésnek?
![sonnenbrand3.jpg]( =1400x940)
A leégés mindig a bőr kipirosodásával jelentkezik. A napozás intenzitásától függően a tünetek különbözőképpen jelentkezhetnek. Ezért különböző fokozatok szerint osztályozzák:
\- 1. fokú leégés: ez egy enyhe leégés. A bőr vörös, meleg és feszes. További kellemetlen tünetek a fájdalom, az égés és a viszketés.
\- 2. fokú leégés: a bőrpír és a viszketés kifejezettebb. Ezenkívül hólyagok képződnek a bőrön.
\- 3. fokú leégés: A másodfokú tünetek mellett a leégett területeken a bőr felső rétege is leválik. Láz, hidegrázás és hányinger is előfordulhat ennél a súlyos formánál.
Mennyi ideig tart a leégés?
A leégés súlyosságától függ, hogy mikor múlik el teljesen. Ha a tünetek enyhék, a gyógyulás általában a második vagy harmadik napon kezdődik. A következő napokban a tünetek is teljesen megszűnnek. Közepes vagy súlyos leégés esetén a gyógyulás két-három hétig tart.
Mi segít a leégés ellen?
A leégés akut jelei esetén azonnal kerülni kell a napozást. Az érintetteknek jól be kell takarniuk a területeket, és sűrű árnyékba vagy zárt térbe kell vonulniuk. A leégés kezelése a bőr állapotától függ.
Hogyan kezelik a leégést?
![sonnenbrand4.jpg]( =1400x940)
A napégés elsősegélye az érintett testrészek hideg zuhanyozással, nedves törülközőkkel, jégkockákkal vagy hűtőcsomagokkal történő hűtésével történik. Szív- és érrendszeri betegségek, túlmelegedés vagy gyermekek esetén előzetesen igyon vizet, és langyos vízzel kezdje a kezelést. A hűtőcsomagokat és jégkockákat soha nem szabad közvetlenül a bőrre helyezni, hanem előtte törölközővel kell letakarni. Ha a leégés a felsőtestre esik, egy nedves ing segít lehűteni. A leégés súlyosságától függően egy-két óra hűtés hasznos. Ezt követően különböző gélek és krémek segítenek a kellemetlenségek ellen.
Milyen szerek segítenek a leégés ellen?
A napégés kezelésére olyan hidratáló termékeket használnak, mint az aloe vera és a panthenol. Az aloe vera emellett hűsíti a bőrt. A panthenol és a körömvirág hatóanyagokat tartalmazó ápolószerek támogatják a gyógyulást. Minden használt gélnek vagy krémnek illatanyagmentesnek, alkoholmentesnek és könnyen alkalmazhatónak kell lennie. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható hidrokortizonkrémek segítenek a bőr gyulladása ellen.
Mikor kell orvoshoz fordulni napégés miatt?
![sonnenbrand5.jpg]( =1428x940)
Súlyos leégés esetén orvoshoz kell fordulni. Ha hólyagok képződnek a bőrön, azokat csak orvosnak szabad felszúrni. Az ilyen égési sérülések tüneteinek ellensúlyozására gyakran erősebb kortizonkrémekre vagy tablettákra van szükség, amelyeket csak orvosi rendelvényre lehet beszerezni.
Milyen házi szereket használjunk a leégés ellen?
Napégés esetén az otthoni gyógymódok gyakran nagyon hatékonyan enyhítik a kellemetlen érzést és támogatják a bőr gyógyulását. A kezdeti fázisban hasznosak a túróval vagy joghurttal készített hűsítő borogatások, amelyeket legalább hüvelykujjnyi vastagon alkalmazunk az érintett területekre. A túrót és a joghurtot nem szabad hagyni kiszáradni, hogy a bőr ne feszüljön meg pluszban, amikor eltávolítják. A rendszeres, hosszan tartó borogatás különböző házi szerekkel szintén segít az akut tünetek ellen.
- A kamillatea megnyugtatja a bőrt és támogatja a gyógyulást.
- A hamamelis víz ([boszorkánymogyoró\]\(/boszorkánymogyoró/)) hűsítő és nyugtató hatású illóolajokat tartalmaz. A varázsmogyoró összehúzó hatása csökkenti a túlzott véráramlást a napégésnél, és elősegíti a bőrpír enyhülését.
- A fekete tea antibakteriális és fájdalomcsillapító hatású tanninokat tartalmaz. Ily módon támogatják a bőr gyógyulását.
Az etanolt (alkoholt) néha tartósítószerként adják a varázsmogyoróvízhez. Napégés esetén csak alkoholmentes termékeket szabad használni; az etanol elvonja a nedvességet a sejtekből és kiszárítja a bőrt. Ezért az etanolt tartalmazó termékeket nem szabad használni napégés esetén.
Mi segít a napégés viszketése ellen?
![sonnenbrand6.jpg]( =1400x940)
A legsúlyosabb fájdalom elmúltával megkezdődik a gyógyulási folyamat. Ebben a fázisban a leégés nagyon viszket. Ha a páciens ennek enged, fennáll a gyulladás és a hegek kialakulásának veszélye. A glicerin és karbamid hatóanyagú hidratáló krémek többszöri alkalmazása segít ez ellen. Az alkalmazások között a viszketés ellen segít a boszorkánymogyoróvizes borogatás.
Hogyan előzhetem meg a leégést?
Mivel a leégés bőrrákot okozhat, a megelőzés különösen fontos. A fényvédő krémek használata különösen népszerű, mivel könnyű ruházatot még mindig lehet viselni. Csecsemők és kisgyermekek esetében az 50+ fényvédő faktor biztonságos védelmet jelent. A felnőttek saját bőrtípusuktól és a tervezett tevékenységektől függően választják meg a fényvédő faktorukat. Az illatmentes, ásványi eredetű fényvédők különösen alkalmasak. Alternatívaként a megfelelő ruházat helyettesítheti a napvédelmet.
- A szorosan szőtt, szintetikus szálakból készült textíliák jobban védenek a leégés ellen, mint a laza vászon.
- A hosszú ujjú ingek és nadrágok takarják a karokat és a lábakat.
- A fejfedő véd a fejbőr leégése ellen.
- A csúcsos sapkák vagy széles kalapok megakadályozzák az arc leégését.
- Használjon speciális UV-sugárzású pólókat a gyermekek számára, ha állva vagy a hegyekben tartózkodik.
- A szabadon lévő testrészeket, például a kezeket és a nyakat be kell kenni naptejjel.