A pelenkát viselő csecsemőknél és kisgyermekeknél gyakran előfordul fájó fenék vagy pattanások. A pelenkás korú gyermekek kétharmada legalább egyszer szenved pelenkás dermatitiszben ebben az időszakban. A szülők számára ilyenkor felmerül a kérdés, hogy mi segít gyorsan a pelenkás dermatitiszen.
Hogyan ismerem fel a pelenkakiütést?
A pelenkadermatitisz tünetei változatosak. A fájó popsi fáj a gyerekeknek, és ez a viselkedésükön is meglátszik. Ezért gyakran nyafognak, nem szeretnek mozogni és rosszul alszanak. A fájó popsi gyakran akkor jelentkezik a kisgyermekeknél, amikor pelenkázzák őket:
- Kiterjedt bőrpír
- Duzzadt és fájó területek a fenéken
- Vörösödés és nyitott területek a végbél- vagy nemi szervek területén.
- Pusztulások és pattanások, amelyek szivároghatnak.
- Fájdalom és viszketés
- Égés vizelés és székelés közben
- Gyűrű alakú, fehér és hámló bőrfoltok
- Jellegzetes ammónia szag
A tünetek nem mindig egyszerre jelentkeznek. A pikkelyek és a könnyező területek kialakulása általában csak a betegség lefolyása során jelentkezik. Pelenkadermatitisz esetén ez gombára, az úgynevezett pelenkadaganatra utal.
Mik a szalvétagyulladás okai?
A pelenkadermatitisz kitörésének számos oka lehet. Sok szülő a pelenkák intoleranciáját vagy pelenkaekcémát sejti mögötte. Ez azonban csak ritka esetekben fordul elő.
Mi okozza a pelenkás dermatitiszt?
A pelenkakiütés nagyon kellemetlen az érintett csecsemők számára, ezért hasznos, ha megtaláljuk az okát, és megállítjuk. Ezeket a tüneteket sokféle ok okozhatja. A fő ok túlnyomórészt a túl gyakori pelenkacsere. A vizeletből káros ammónia keletkezik, amely felpuhítja a bőrt. Súrlódás, gombák vagy baktériumok okozzák az érzékeny bőr fájdalmát. A következő problémák kedveznek a pelenkadermatitisz kialakulásának:
- Hasmenés
- A popsi elégtelen tisztítása vagy szárítása.
- Túl sok tisztítás agresszív tisztítószerekkel
- Nedves törlőkendők használata
- Savas vagy fűszeres ételek
- Megfázás vagy fogzás
Mi a szalvéta dermatitis kezelése?
A csecsemők vagy kisgyermekek fájó fenekét azonnal kezelni kell, mielőtt az állapot tovább terjedne. A pelenkadermatitisz a csecsemőknél viszketéssel és fájdalommal jár, amelytől a gyermekeket gyorsan meg kell szabadítani. A legfontosabb intézkedések arra összpontosítanak, hogy a bőr jól megszáradjon. Ez a következőkkel történik:
- A pelenkák gyors cseréje székelés után.
- Óvatosan tapogassa szárazra a fenék területét és a bőrredőket.
- Ne használjon nedves törlőkendőt vagy olajat
- Hagyja, hogy a levegő és a fény elérje a bőrt a fenéktájékon.
- Használjon légáteresztő pelenkákat
- Használjon selyembélést a pelenkában.
Milyen termékek használhatók a pelenkás dermatitisz kezelésére?
Pelenkás dermatitis esetén a dexpanthenol alapú kenőcs hozzájárulhat a sebgyógyuláshoz. A hatóanyag elősegíti az új bőrsejtek képződését. A pelenkadermatitisz kezelésére bevált gyógymód a cinkkenőcs. Ez a termék megvédi a bőrt a nedvességtől és felgyorsítja a gyógyulást. Sok fájdalmas folt esetében a kortizon kenőcs használata ajánlott. Ezt azonban csecsemőknél és kisgyermekeknél nem szabad orvoshoz fordulás nélkül alkalmazni.
Milyen házi szerek segítenek a pelenkakiütésen?
A pelenkás bőrgyulladás esetén az otthoni gyógymódok enyhíthetik a kellemetlenségeket és támogathatják a gyógyulást. A sérülések esetén használt klasszikus termékek hatásosnak bizonyultak. A pelenkás dermatitis gyógyítására alkalmas házi szerek a következők:
- A gyógyító gyapjú felszívja a nedvességet és ápolja az irritált és stresszes bőrt a lanolin miatt.
- A fekete teából származó tanninok csillapítják a viszketést és gyulladás ellen hatnak.
- A[varázsmogyoróvíz]() hatásos a gyulladás ellen, és csökkenti a bőrirritációt és a bőrpírt. Alkoholmentes terméket kell használni, különben a hidrolátum felvitelkor égethet.
- A kamillatea gátolja a gyulladást és elősegíti a sebgyógyulást.
El kell-e vinnem a gyermekemet orvoshoz pelenkakiütés miatt?
Ha a bőrelváltozások nagyobb területen, feltűnően és megmagyarázhatatlanul jelentkeznek, gyermekorvoshoz kell fordulni. Ez vonatkozik a súlyos vagy hosszan tartó gyulladásokra is. Ha gomba- vagy baktériumfertőzés gyanúja merül fel, a szükséges gyógyszeres kezelést orvosnak kell felírnia.
Hogyan előzhetem meg a pelenkakiütést?
A babák bőrének megfelelő ápolásával megelőzhető a fájó popsi. Célzott intézkedések, mint például:
- Rendszeres pelenkacsere: A csecsemőknek legkésőbb két óra múlva friss pelenkát kell adni. Kisgyermekeknél az intervallumot három-négy órára kell növelni.
- A gyermekek pelenkázása székelés után: A gyermekeknek székelés után friss pelenkára van szükségük. Ez akkor is érvényes, ha a gyermek csak most kapott friss pelenkát.
- A bőr megszárítása: Mosakodás után törölközővel alaposan szárítsa meg a bőrt. A bőr ráncaira is ügyelni kell.
- Ne használjon nedves törlőkendőt a tisztításhoz: Nedves törlőkendő helyett mosogatórongyot vagy vattát kell használni. A pelenkázott gyermekek popsiját szappan helyett csak tiszta vízzel vagy olajjal tisztítsuk.
- Korai kezelés: Ha a bőr enyhén piros, meg kell akadályozni, hogy rosszabbodjon. Tisztításhoz tanninokat tartalmazó termékek, például fekete tea vagy hamamelis kivonat használható. Ezt követően a kipirosodott területeket cinkkenőccsel védjük a nedvességtől.
- Levegő és fény: Ha a csecsemők és kisgyermekek rendszeresen csupasz fenékkel mozognak, a bőr alsó rétegei is kiszáradnak. Ez akkor a legjobb, ha a baba éppen székletürítésen van túl, és a popsi megtisztult.
Nyáron könnyű hagyni, hogy a babák pelenka nélkül rúgkapáljanak vagy kússzanak pelenkát cserélni. Egy moltonból készült kendő vagy egy régi törölköző védi a kúszótakarót. Télen a gyermek gyorsan megfázhat pelenka és ruha nélkül. Egy harisnyanadrág, amelynek alján lyuk van, felmelegíti a kis lábakat, de engedi, hogy a levegő elérje az alját.