A gyűrűsféreg, orvosi nevén Erythema infectiosum, vírusos fertőző betegség. Ezt a betegséget a parvovírus B19 okozza. A gyűrűsférgességre jellemző a feltűnő kiütés, amely vörös gyűrűk formájában jelenik meg. A betegség a klasszikus gyermekbetegségek közé tartozik, ezért az ötödik betegségnek is nevezik. Mindazonáltal a gyűrűsféreg bármely életkorú embert érinthet.
Milyen jellegzetes tünetei vannak a gyűrűsféregnek a gyermekeknél?
A gyűrűsférgesség különböző tünetekkel járhat. Ezek egyénenként változhatnak, különösen a gyermek életkorától és az egyéni immunrendszertől függően. Egyes esetekben a gyűrűsféreg tünetmentes lehet, ami azt jelenti, hogy nincsenek nyilvánvaló tünetek. Jellemző tünetek a következők:
- Láz és rossz közérzet
- Fejfájás és izomfájdalom
- A nyirokcsomók duzzanata
- A bőr kiterjedt kipirosodása
Milyen tünetei vannak a gyűrűsférgességnek felnőtteknél?
A felnőttek általában ugyanazokat a tüneteket tapasztalják, mint a gyermekek. Ismert, hogy egyes érintettek jobban szenvedhetnek a végtagok hosszan tartó fájdalmától. Felnőtteknél ritkábban fordul elő láz, és a betegséget a tünetmentes lefolyás miatt ritkábban ismerik fel, mint gyermekeknél.
Hogyan zajlik a gyűrűsféreg fertőzés?
A fertőzést követően a gyűrűsféreg első szakasza az úgynevezett prodromális fázis. Ezt a nem specifikus, influenzaszerű tünetek jellemzik. Ez a fázis általában két-négy napig tart. Ezt több tünetmentes nap követi. Csak néhány nap elteltével jelenik meg a jellegzetes bőrkiütés, a gyűrűsféreg fő jellemzője. A kiütés jellemzően az arcon, különösen az orcákon kezdődik, majd átterjed a testre.
Hogyan alakul a kiütés a gyűrűsférgességben?
A gyűrűsféreg esetében a kiütés pillangó alakú bőrpírral kezdődik az arcon. Az arc és az orr bőre duzzadt vagy feszülő és viszkető lehet. Gyakran van egy halvány folt a közepén, ami a kiütésnek "gyűrűs" kinézetét adja. A kiütés viszkethet és egyes esetekben enyhén fájdalmas lehet. A tünetek néhány naptól egy hétig is eltarthatnak, majd fokozatosan elmúlnak. Hét-tíz nap elteltével a bőrelváltozások többnyire megszűnnek. A stressz, a napozás, a meleg vagy a hideg a következő napokban még szembetűnőbbé teheti a kiütéseket. Néhány szenvedőnél nem vagy csak nagyon halványan jelentkezik bőrpír, ami gyakran megnehezíti a diagnózist.
Okozhat-e viszketést a bőrön a gyűrűsférgesség?
A gyűrűsférgesség viszketése nagyon egyéni. Egyes érintettek nem, vagy csak enyhe viszketési ingert éreznek. Amikor a kiütés elmúlik, a bőr száraz és hámló lehet. Ez sok betegnél feszülő érzéshez és jelentős viszketéshez vezet az érintett területeken.
Fertőző a gyűrűsféreg?
A gyűrűsférgesség fertőzése főként cseppfertőzés útján történik személyről személyre. A parvovírus B19 a fertőzött személy köhögés, tüsszentés vagy a nyálcseppekkel való szoros érintkezés révén kerül a levegőbe. Ha egy egészséges személy belélegzi ezeket a fertőző cseppeket, vagy a száj vagy az orr nyálkahártyájának érintésével felveszi őket, a vírus átadása megtörténhet. A fertőzés kockázata más emberek számára a kiütések megjelenése előtti napokban a legnagyobb. Mivel a betegséget gyakran csak a fertőző fázis után ismerik fel, a gyűrűsféreg gyakrabban fordul elő.
Mennyi a lappangási ideje a gyűrűsférgességnek?
Gyűrűsférgesség esetén a fertőzés és az első tünetek megjelenése között hét-14 nap telik el. A bőrkiütés körülbelül két-három hét után válik láthatóvá.
Mennyi ideig kell otthon maradnia a gyűrűsféreggel küzdő gyermeknek?
Amint a kiütés megjelenik, az érintett gyermekek már nem fertőzőek. Ha a gyermek jól érzi magát és egészséges, visszatérhet az óvodába vagy az iskolába. Ez csak akkor érvényes, ha biztos, hogy a kiütést valóban a gyűrűsférgesség okozta.
Veszélyes a gyűrűsféreg a terhes nőkre?
A terhesség alatti gyűrűsférgesség jelentős kockázatot jelent a magzatra nézve, különösen a terhesség 21. hetéig. A vírus átjuthat a méhlepényen és megfertőzheti a magzatot. Ennek következtében a vírus megtámadhatja a magzat vérképző sejtjeit, és vérszegénységet okozhat. Ennek következtében az oxigén- és tápanyagellátás már nem elegendő, ami a magzat károsodásához, vetéléshez vagy halvaszületéshez vezethet. Ha a várandós anya már fertőződött gyűrűsférgességgel, és így immunis a gyűrűsférgességgel szemben, akkor a magzat számára nem kell szövődményektől tartani. A szövődmények nem minden fertőzött terhes nőnél fordulnak elő. Különösen a terhesség alatt a harmadik trimeszterben a gyűrűsférgességgel való fertőzéseknél alacsony a kockázata annak, hogy károsítják a magzatot. Ha egy terhes nő gyanítja, hogy gyűrűsférgességgel érintkezett vagy elkapta a fertőzést, azonnal forduljon orvoshoz. Ő elvégezheti a megfelelő vizsgálatokat az immunállapot megállapítására és a lehetséges kockázatok felmérésére.
Mennyire veszélyes a gyűrűsféreg a csecsemőkre és a kisgyermekekre?
A gyűrűsféreg-fertőzés általában enyhébb a csecsemőknél és a kisgyermekeknél, mint az idősebb gyermekeknél. Alig vannak megfázásos tünetek. Ennek ellenére a gyermeknél láz és bőrkiütés jelentkezhet. Ritka esetekben szövődmények, például vérszegénység is előfordulhat. Ez a vörösvértestek átmeneti csökkenését jelenti, ami vérszegénységhez vezet. Ez olyan tünetekben nyilvánul meg, mint a fáradtság, a bőr vagy a nyálkahártyák sápadtsága és légszomj. A gyűrűsféreg esetében a vérszegénység általában önkorlátozó. Az állapot javul, ahogy a szervezet leküzdi a fertőzést és felépül. Ha kisgyermekeknél és csecsemőknél gyűrűsféreg gyanúja merül fel, gyermekorvoshoz kell fordulni.
Hogyan kezelik a gyűrűsférgességet?
A gyűrűsférgességet általában nem kezelik külön, mivel a fertőzés a legtöbb esetben szövődmények nélkül magától elmúlik. A tünetek enyhítésére azonban különböző intézkedések hozhatók.
Mi segít a gyűrűsféreg ellen?
A gyűrűsférgesség okozta tünetek enyhítésére különböző intézkedések hozhatók. Ezek közé tartoznak:
- Tüneti kezelés: lázcsillapító és fájdalomcsillapító gyógyszerek, például paracetamol szedhető láz, fejfájás és fájdalom ellen.
- Pihenés és megfelelő folyadékbevitel: Pihenés és elegendő folyadék fogyasztása a szervezet hidratáltságának fenntartása és a láz leküzdése érdekében.
- Krém: A gyűrűsférgesség okozta száraz bőr zsíros krémmel és krémekkel kezelhető.
Mi hatásos a viszketés ellen a gyűrűsférgességben?
A viszketés a gyűrűsférgesség kellemetlen mellékhatása lehet. A viszketést különböző intézkedésekkel lehet enyhíteni.
- [Boszorkánymogyoró](): A boszorkánymogyorót tartalmazó termékek hatásosnak bizonyultak a viszketés ellen. A boszorkánymogyorónak is nevezett növény különböző hatóanyagokat tartalmaz, amelyek gyulladáscsökkentő és nyugtató hatással vannak a bőrre. Ezért használják gyakran a boszorkánymogyorót bőrirritációk és viszketés ellen. A boszorkánymogyoró hűsítő borogatás formájában vagy krémként segíthet megnyugtatni a bőrt és átmenetileg enyhíteni a viszketést.
- Hűsítő borogatások: Hideg vagy enyhén hűtött borogatások alkalmazása az érintett bőrfelületekre átmenetileg enyhítheti a viszketést.
- Kerülje a vakarózást: Bár a viszketés csábító lehet, fontos, hogy kerülje a vakarózást. Ez egyébként tovább irritálhatja a bőrt, és fertőzéshez vezethet. Ehelyett a gyengéd paskolás vagy enyhe paskolás enyhülést hozhat a viszkető területekre.
Melyik krém segít a gyűrűsféreg ellen?
A bőr gyakran nagyon száraz és pikkelyes marad négy hétig, miután a gyűrűsféreg elmúlik. A feszülő érzést és a pikkelyes foltokat olajos és tápláló krémmel lehet enyhíteni. A krémek alacsony zsírtartalmuk miatt nem alkalmasak. A krémek nem tartalmazhatnak irritáló anyagokat, például alkoholt, illatanyagokat és szulfátokat. A bőr ápolására, megnyugtatására és a viszketés enyhítésére olyan összetevőket tartalmazó krémek alkalmasak, mint például:
- Olajok és vajak: Az olyan növényi olajok, mint a jojobaolaj, az olívaolaj és a mandulaolaj, valamint a shea- és kakaóvajak egészséges zsírsavakban és lipidekben gazdagok. Segíthetnek a bőr zsírral való feltöltésében és rugalmasságának helyreállításában.
- Panthenol: A B5 provitamin néven is ismert dexpanthenol támogatja a bőr regenerálódását és hidratáló tulajdonságokkal rendelkezik.
- Allantoin: Az allantoin nyugtató hatással van a bőrre, és segíthet csökkenteni az irritációt.
Milyen házi szerek segítenek a gyűrűsféreg ellen?
Különböző otthoni jogorvoslatok a száraz bőrre segíthetnek a gyűrűsférgességen. Ezek különösen támogatják a bőr gyógyulását.
- Aloe vera: Az aloe vera gyulladáscsökkentő és nyugtató tulajdonságokkal rendelkezik. Segíthet enyhíteni a bőrirritációkat és hidratálhatja a bőrt. Az aloe verát legjobban frissen vagy tiszta gélként lehet használni.
- Kamilla: A kamilla nyugtató hatással van a bőrre, és segíthet csökkenteni a viszketést és a bőrpírt. A kamillateával történő kompressziók előnyösek.
- Zöld tea: A tea antioxidánsokban gazdag és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Ezek segíthetnek a bőr megnyugtatásában.
- Olajfürdők: A test bőrének ápolására a hidratáló olajokkal, például mandula- vagy olívaolajjal történő fürdők ajánlottak.
Megelőzhető a gyűrűsféreg?
A fertőzés terjedésének korlátozása érdekében a fertőzötteknek otthon kell maradniuk, kerülniük kell a másokkal való szoros érintkezést, és helyes higiéniai intézkedéseket kell követniük, például rendszeresen kezet kell mosniuk, és köhögéskor vagy tüsszentéskor el kell takarniuk szájukat és orrukat.
Van védőoltás a gyűrűsférgesség ellen?
A gyűrűsférgesség ellen nincs védőoltás. A betegséget a parvovírus B19 okozza, amely ellen jelenleg nem áll rendelkezésre védőoltás. A legtöbb embernél a vírussal való megfertőződés után élethosszig tartó immunitás alakul ki az újrafertőződéssel szemben.