A bőr a legnagyobb szervünk, és erősen befolyásolja a közérzetünket. A száraz bőr, más néven xerodermia vagy xerózis a németországi emberek közel egyharmadát érinti. Ilyenkor a bőr viszket és feszül, és különleges ápolást igényel, hogy helyre tudjon állni.
Hogyan ismerem fel a száraz bőrt?
A száraz bőr bizonyos, könnyen felismerhető tünetekkel jelentkezik. Az ilyen bőrproblémák jelei a következők:
- Fáradt és fakó arcszín
- Viszketés
- érdesség és korpásodás
- Feszesség
- Vörösség
- Rendkívül száraz bőr: repedezés
A száraz bőrnek nem kell mindig az összes tünetet produkálnia. A legtöbb szenvedő legalább három tünetet tapasztal.
Melyek szenvednek gyakrabban a száraz bőrben?
Egyes embercsoportok hajlamosabbak a bőrproblémákra és a száraz bőrre. Ezek közé tartoznak:
- Csecsemők és kisgyermekek
- Idősek
- Azok, akik naponta ki vannak téve a szélnek és az időjárásnak.
- Azok, akik a munkahelyükön sokat érintkeznek vízzel.
Mik a száraz bőr okai?
A normál bőr sok vizet tartalmaz, ezért puha és rugalmas. Ez a bőrön található lipidfilmnek köszönhető, amely faggyúból, verejtékből, zsírokból, aminosavakból és szarurétegekből áll. Ez védi a kiszáradástól, de a baktériumoktól és a környezeti hatásoktól is. Ha ez a lipidfilm sérül, a bőr kiszárad.
Mik a száraz bőr kiváltó okai?
Különböző kiváltó okok vannak, amelyek negatívan befolyásolják a lipidfilmet. Az okok külső és belső hatásokra oszthatók. A külső kiváltó okok közé tartoznak:
- Alacsony páratartalom: A száraz beltéri fűtési levegő, különösen a téli hónapokban, kiszáríthatja a bőrt.
- Gyakori mosakodás: A gyakori mosakodás forró vízzel és erős szappanokkal befolyásolhatja a bőr lipidfilmjét.
- Életkor: Ahogy öregszünk, a bőr kevesebb olajat és nedvességet termel, ami a lipidfilm gyengülését okozza.
- Víz: Gyakori és hosszan tartó vízzel való érintkezés, például úszás révén.
- UV-sugárzás: A napozásból származó túl sok UV-sugárzás kiszáríthatja a bőrt, és károsíthatja a természetes olajgátat.
- Atópiás dermatitis: A betegséget nagyon száraz bőr jellemzi, általában vörös és gyulladt foltokkal.
A száraz bőr belső kiváltó okai lehetnek:
- Táplálkozás: A kiegyensúlyozatlan, tápanyagokban szegény étrend hozzájárulhat a száraz bőr kialakulásához.
- Folyadékhiány: Ha a szervezet nem jut elegendő folyadékhoz, a bőr nem tudja fenntartani a lipidfilmet. Ennek következtében kiszárad.
- Hormoningadozás: A pubertáskor, a terhesség vagy a menopauza alatt megváltozik a hormonháztartás, ami szintén jelentős hatással van a bőr megjelenésére.
- Gyógyszerek: Egyes gyógyszerek, például az antidepresszánsok, vérnyomáscsökkentők, vízhajtók és az akne elleni gyógyszerek kiszáríthatják a bőrt.
A száraz bőrnek gyakran nem egyetlen oka van, hanem több tényező is kölcsönhatásba léphet.
Milyen problémákat okoz a száraz bőr?
A száraz, viszkető bőrű betegek gyakran hajlamosak vakarózni, ami gyulladást okozhat a bőrben. Ezenkívül a megzavart lipidfilm lehetővé teszi, hogy a környezeti toxinok és vegyi anyagok, például a tisztítószerekből származó anyagok behatoljanak a bőrbe. A száraz, hámló arcbőrt sokan kellemetlennek és zavarónak érzékelik. Az általános közérzet gyakran szenved emiatt. Ezért a száraz bőrt nem szabad figyelmen kívül hagyni, hanem megfelelően kell kezelni.
Hogyan kezelik a száraz bőrt?
A száraz bőr javítására különböző intézkedések léteznek. A cél a bőr optimális hidratáltságának helyreállítása az ép lipidfilm révén.
Melyik krém segít a száraz bőrön?
Száraz bőr esetén a sűrű hidratáló krémeket kell előnyben részesíteni. Erre a célra különösen alkalmasak a vazelin- vagy olajalapú kenőcsök vagy krémek. Ezeket legalább minden fürdés vagy zuhanyzás után fel kell kenni. A száraz arcbőr esetében sok beteg szeretné elkerülni a zsírtartalmú krémeket. Segíthetnek az olyan hatóanyagokat tartalmazó könnyebb hidratáló krémek, mint a ceramidok, a tejsav, a glikolsav vagy a szalicilsav.
Sok krém tartalmaz alkoholt az eltarthatósági idő meghosszabbítása érdekében. Ez még jobban kiszárítja a bőrt, és súlyosbítja a problémákat. Ezért a száraz bőrre való testápoló és arckrém nem tartalmazhat alkoholt.
Mi segít még a száraz bőr ellen?
Van néhány hasznos intézkedés, amelyet meg lehet tenni a száraz bőr megelőzésére vagy javítására.
Fürdéshez és zuhanyozáshoz használjon langyos vizet, mivel a forró víz kiszáríthatja a bőrt.
- Az enyhe szappanok vagy mosakodókrémek, kevésbé befolyásolják a bőr természetes olajbarrierjét.
- Állítson be párásítót a téli száraz fűtési levegő esetére.
- A szabadban mindig használjon fényvédő krémet, és kerülje a napozást a magas UV-sugárzásban.
- Sminkeléskor száraz bőrre való termékeket használjunk.
Milyen házi szerek segítenek a száraz bőrön?
Néhány házi gyógymód segíthet a száraz bőrön. Ügyelni kell arra, hogy tiszta, mesterséges adalékanyagok nélküli termékeket használjunk.
- Olajok és vaj: Az olyan olajok, mint az olívaolaj, a jojobaolaj, a mandulaolaj és a sheavaj táplálhatják és hidratálhatják a bőrt. Ezeket zuhanyozás vagy fürdés után kell a bőrre felvinni, amikor a bőr még nedves.
- Tej és méz: A tejjel és mézzel történő fürdés megnyugtatja és hidratálja a bőrt. Ez úgy történik, hogy egy csésze tejet és egy teáskanál mézet adunk a fürdővízhez. A fürdőt 15-20 percig kell venni mérsékelt hőmérsékleten.
- A varázsmogyoró, más néven boszorkánymogyoró nyugtatja és tonizálja a bőrt, és gyakran használják száraz, érzékeny és irritált bőrre. A boszorkánymogyoró serkenti a vérkeringést is, ami segíthet a bőr feszesítésében és simításában. A boszorkánymogyoró használható nedves borogatásként, arctonerként vagy krémként.
Hogyan ápoljam a csecsemők száraz bőrét?
A baba vagy kisgyermek bőrszárazsága elleni megelőző intézkedésként a fürdetést hetente legfeljebb kétszer szabad végezni. Fürdőadalékként egy zacskó korpa hidratáló hatású. Ezenkívül a száraz bőrű csecsemőket közvetlenül a padlózás után hidratáló és zsírosító krémmel kell bekrémezni. Ha a csecsemő száraz bőrét piros foltok kísérik, orvosnak kell megvizsgálnia a babát bőrgyulladásra.