A viszketés, más néven viszketés, kellemetlen érzés a bőrön. A kifejezés a latin prurire szóból származik, ami "viszketést" jelent. A viszketés számos betegség és állapot tünete lehet. Sajnos a viszketés mellett sok szenvedő szégyenérzetben is szenved, és elszigetelt életet él. A viszketés megfelelő diagnózisa és kezelése jelentősen javíthatja az életminőséget.
Mi a viszketés?
A pruritus az orvosi kifejezés az "állandó viszketésre", ez a kellemetlen érzés a bőrön arra készteti az embereket, hogy állandóan vakarózzanak. Ha az érintettek engednek a viszketésnek, rövid időre enyhülést tapasztalnak. A bőr a vakarózástól feszültté válik, és a viszketés és vakarózás ördögi köre alakul ki. Súlyos esetekben karcos területek és hegek alakulnak ki.
Melyek a viszketés különböző formái?
A spontán fellépő súlyos viszketést először akutnak nevezzük. Ha hat hétnél tovább tart vagy visszatér, az állapotot krónikusnak tekintik. A krónikus viszketésben szenvedők az állandó viszketés miatt kellemetlenül érezhetik magukat. Ez a viszketésnek jelentős szociális hatása lehet. A viszketés alvászavarokhoz is vezethet, ami kihat a mindennapi tevékenységekre és a munkára.
Milyen tünetei vannak a viszketésnek?
A viszketés számos tünetet okozhat. A legfontosabb, hogy kellemetlen érzést okoz a bőrön, amelyet a vakarózás vagy dörzsölés válthat ki. Súlyosabb esetekben a viszketés olyan bőrelváltozásokhoz vezethet, mint a bőrpír, duzzanat, hólyagosodás vagy kérgesedés. Az érintettek bőre gyakran hajlamos a kiszáradásra. Ha a viszketésnek engednek, a karcos területek láthatóvá válhatnak.
Hogyan néz ki a bőr viszketés esetén?
A viszketésnek két különböző formája van. Ezeknek különböző bőrállapotai vannak:
- Pruritus cum materia: Ebben az esetben a viszketés olyan bőrbetegségek kísérő tüneteként jelentkezik, mint az atópiás ekcéma, a dermatomikózis, a pikkelysömör vagy a csalánkiütés. A bőr a korábbi betegségtől függően kipirosodik, hámlik vagy repedezett.
- Pruritus sine materia: Ezekben az esetekben a viszketés elsődleges látható bőrelváltozások nélkül jelentkezik.
Milyen érzés a viszketés a viszketéssel?
A viszketés viszketés különböző módon érezhető. Lehet enyhe bizsergés, szúrás vagy égő érzés, de leírható kellemetlen húzó vagy szorító érzésként is. Néha a viszketést viszketésként, vakarózásként vagy kaparászásként érezzük. Vannak olyan esetek is, amikor a viszketés olyan intenzív, hogy azt fájdalmasnak érezzük. A viszketés típusa és intenzitása a viszketés okától, helyétől és súlyosságától függően változhat.
Melyek a viszketés okai?
A viszketés a bőr felső idegrostjainak ingerlése miatt jelentkezik. Ez az ingerlés vagy irritáció a bőrből vagy a vérből származó különböző hírvivő anyagok révén történik. Az ingerület a gerincvelőben lévő idegekből az agyba jut. Ez hozza létre az impulzust a terület vakarására. Különböző hírvivő anyagok válthatják ki a viszketést. Ezért a viszketéssel járó területeken az érzés minden embernél nagyon különböző lehet.
Milyen tényezők válthatják ki a purizmust?
Az olyan hírvivő anyagok, mint a hisztamin vagy a szerotonin kibocsátását különböző tényezők válthatják ki.
- Bőrbetegségek: különböző bőrbetegségek, mint például ekcéma, pikkelysömör, csalánkiütés (urticaria), kontakt dermatitis, pikkelysömör.
- Szisztémás betegségek: szisztémás betegségek, mint például májbetegség (pl. cirrózis), vesebetegség, cukorbetegség, pajzsmirigybetegség, rák vagy HIV/AIDS.
- Gyógyszerek: bizonyos gyógyszerek, például antibiotikumok, antidepresszánsok vagy az opioid csoportba tartozó fájdalomcsillapítók és egyéb gyógyszerek mellékhatása.
- Fertőzések: Vírusfertőzések, például bárányhimlő, övsömör és HIV, vagy paraziták, például fejtetű.
- Fizikai ingerek: Olyan ingerek, mint a rovarcsípés, [napégés\]\(/sunburn/), hideg vagy meleg okozta.
- Mentális betegségek: Stressz, szorongás, depresszió vagy más mentális betegség.
- Terhesség: A terhességi dermatitisz súlyos viszketéssel járhat.
Bizonyos esetekben a viszketést több tényező kölcsönhatása is kiválthatja. Ha bőrelváltozás nélküli viszketés is jelen van, a diagnózis gyakran nehezebbé válik. Ezért a viszketés oka nem minden betegnél határozható meg.
A test mely részein fordulhat elő viszketés?
Az érintett betegek a test különböző részein viszketést tapasztalnak. A panaszok jelentkezhetnek az egész testen vagy csak lokálisan, egy meghatározott területen. A betegség előfordulása szerint két különböző formát különböztetünk meg:
- Generalizált viszketés: A viszketés az egész testen jelentkezik, és különböző okai lehetnek.
- Lokalizált viszketés: A viszketés csak a test bizonyos részein jelentkezik, például a fejen (pruritus capitis), a hónaljban, a nemi szervek területén (pruritus genitales és pruritus vulvae) vagy a végbélnyíláson (pruritus ani).
Melyek a viszketés különböző formái?
A kiváltó tényezőktől függően a viszketés különböző formáit különböztetjük meg.
- Neuropátiás viszketés: Ezt a viszketést a viszketés érzéséért felelős idegek károsodása vagy hibás működése okozza. Erre példa a porckorongsérv. A viszketésnek ebben a formájában a viszketés általában egy kis, korlátozott területen jelentkezik.
- Pszichogén viszketés: Ez olyan viszketés, amelyet pszichológiai tényezők, például stressz, szorongás vagy depresszió váltanak ki. Bár a viszketés valós, oka nem fizikai betegségre vezethető vissza. A pszichogén viszketést feltehetően az endorfinok felszabadulása váltja ki.
- Cholestatikus viszketés: A viszketésnek ezt a formáját máj- és epeproblémák, például hepatitis, májzsugor okozhatják. Az érintettek súlyos kellemetlenségekre panaszkodnak, különösen este és éjszaka. Ez gyakran alvászavarokkal jár. A viszketés általában a talpakra és a kéz belső felületére lokalizálódik.
- Pruritus senilis: Az állapot főként idősebb embereknél fordul elő a bőr öregedése és a nedvességvesztés miatt. Előfordulhat xerózis ([száraz bőr\]\(/dry-skin/)) vagy prurigo nodularis, egy bőrbetegség miatt, amelyet a bőrön lévő tartós, viszkető csomók jellemeznek. A viszketés jellemzően a végtagokon, a fejen és a nyakon jelentkezik, és fájdalomhoz, alvászavarokhoz és az életminőség romlásához vezethet.
- Aquagenikus viszketés: Ez a viszketés egy ritka típusa, amely vízzel való érintkezés után jelentkezik. Az érintettek erős viszketést tapasztalnak a bőrön, amikor zuhanyoznak, fürdenek vagy úsznak. A tünetek közvetlenül a vízzel való érintkezéskor, de azt követően is jelentkezhetnek, és legfeljebb egy órán át tartanak.
Hogyan kezelik a viszketést?
A viszketés számos oka miatt a kezelés nagyon egyéni. Különösen fontos a krónikus viszketés okának meghatározása. Ha a viszketést gyógyszerek, fizikai ingerek vagy betegségek váltják ki, az okok megszüntetésével javulás érhető el. Mivel a viszketés általában csak nagyon lassan csillapodik, tüneti terápiát is végeznek. Ez akkor is javallott, ha az ok ismeretlen.
Melyik orvos segít a viszketésen?
Ha tartós vagy súlyos viszketéstől szenved, forduljon orvoshoz diagnózis és kezelés céljából. Az első kapcsolatfelvételi pont lehet a háziorvos vagy a bőrgyógyász (dermatológus), mivel ők a viszketést okozó bőrbetegségek diagnosztizálására és kezelésére szakosodtak. Ha a viszketés szisztémás betegség következménye, orvosa beutalhatja Önt egy specialistához, például májbetegség esetén gasztroenterológushoz, vesebetegség esetén nefrológushoz.
Milyen általános intézkedések segítenek a viszketésen?
Az okoktól függetlenül a krónikus viszketés esetén alapvető terápia ajánlott. Nem csak a pruritus senilis esetében van a bőrnek nedvességhiánya. Ezért az ápoló intézkedések fontos részét képezik a kezelésnek.
- Tisztítás: Ne zuhanyozzon vagy fürödjön túl forrón, és tisztálkodáshoz csak enyhe szappanokat vagy szindrómákat használjon.
- Ápoló krém: Kezelje hidratáló és feltöltő tápláló krémmel, amely erősíti a bőrgátat karbamid, glicerin vagy tejsav összetevőkkel.
- Kerülje az irritáló anyagokkal, például mosószerekkel és gyapjúval való érintkezést.
- Stressz: alkalmazzon relaxációs technikákat, például jógát vagy autogén tréninget a stressz enyhítésére.
- Páratartalom: gondoskodjon a helyiségek megfelelő páratartalmáról
Milyen gyógyszerek hatnak a viszketésre?
A viszketés gyógyszeres kezelését a kezelőorvos nagyon egyénre szabottan a betegre szabja. Ez az ok és az életminőség egyéni károsodásának függvénye. Súlyos viszketés és ebből eredő bőrkárosodás esetén a következő gyógyszerek hatékonyak kenőcsök vagy krémek formájában a bőr helyi kezelésére:
- Kortikoszteroidok: enyhítik a viszketést olyan bőrbetegségek esetén, mint az ekcéma, a pikkelysömör vagy a kontakt dermatitis.
- Kalcineurin-gátlók: szabályozzák az immunrendszert, és így csökkenthetik a gyulladásos folyamatokat.
- Helyi érzéstelenítők: A helyi érzéstelenítők, mint például a lidokain vagy a pramoxin, a viszketés rövid távú enyhítésére használhatók.
Szisztémás gyógyszereket alkalmaznak generalizált viszketéssel járó, testszerte jelentkező viszketés esetén. Ezek általában tabletta formájában állnak rendelkezésre.
- Antihisztaminok: Az olyan antihisztaminok, mint a difenhidramin, a cetirizin vagy a loratadin segíthetnek az allergiával kapcsolatos viszketés kezelésében.
- Immunszuppresszánsok: A viszketéssel járó súlyos bőrbetegségek kezelésére használhatók.
- Neuropátiás fájdalomcsillapítók: neuropátiás fájdalomcsillapítók használhatók a pruritus sine materia kezelésében.
- Opioid-antagonisták: opioidokkal összefüggő viszketéses betegeknél alkalmazhatóak a viszketés kezelésében.
E gyógyszerek némelyike súlyos mellékhatásokat okozhat. Ezért csak orvosi felügyelet mellett alkalmazhatók.
Milyen otthoni jogorvoslatok működnek a viszketés ellen?
Vannak különböző házi jogorvoslatok, amelyek segítenek a súlyos viszketés ellen. Különösen bevált a terápiában a boszorkánymogyoró, más néven witch hazel. A boszorkánymogyoró párlata olyan hatóanyagokat tartalmaz, amelyek sebgyógyító, összehúzó és gyulladáscsökkentő hatásúak. A varázsmogyorónak köszönhetően a száraz bőr nedvesség- és zsírtartalma nő. Ez enyhíti a viszketést, ugyanakkor a boszorkánymogyorónak köszönhetően táplálja a bőrt.
- Ha a viszketés erős, a joghurttal, fekete teával vagy egy kis ecettel készített hűvös, nedves borogatás rövid ideig enyhülést hozhat az érintetteknek. A bőrt utána jól be kell kenni.
- A zablisztes fürdő megnyugtatja a bőrt és enyhíti a viszketést. Egyszerűen adjunk egy csésze zabpelyhet a fürdővízhez, és áztassuk 15-20 percig.
- Aloe vera: Az aloe vera gél segíthet megnyugtatni a bőrt és enyhíteni a viszketést. Egyszerűen kenje a gélt az érintett területre, és hagyja, hogy beszívódjon.
- A kamillavirágból készült teával készült borogatások és fürdők hatásosak a gyulladás ellen, és elősegítik a megkarcolt bőrfelületek gyógyulását.
Előfordulhat-e viszketés a kutyámnál?
A kutyák is szenvedhetnek viszketéstől, amit viszketésnek neveznek. A kutyáknál a viszketésnek számos oka van, többek között allergiás reakciók az élelmiszerekre vagy környezeti tényezőkre, például pollenekre, bolhacsípésre, bőrfertőzésekre és parazitákra, például atkákra. Ha egy kutya pruritusban szenved, a viszketés jeleit mutathatja, mint például állandó vakarózás, harapdálás vagy nyalogatás bizonyos területeken, szőrhullás vagy bőrelváltozások, mint például bőrpír vagy hámlás. Az állatorvos által végzett alapos vizsgálat segíthet a viszketés okának azonosításában, és a megfelelő kezelés megkezdésében. A viszketés okától függően ez magában foglalhat gyógyszeres kezelést, speciális étrendet vagy ápolási és higiéniai intézkedéseket. Ezenkívül otthoni gyógymódokkal is ápolhatja kutyáját. A varázsmogyoró is különösen alkalmas az állatok számára. A varázsmogyorót tartalmazó borogatások vagy kenőcsök csökkentik a viszketést és támogatják a nyílt területek gyógyulását.